Potraviny pro budoucnost, lasery, výzkum civilizačních chorob, nanotechnologie, robotika a umělá inteligence, to jsou hlavní témata Týdne vědy a techniky, který příští týden pořádá Akademie věd (AV ČR). Na největším vědeckém festivalu v Česku se zájemci budou moci podívat na vědecká pracoviště, seznámit se s odborníky a také si vyslechnout, jaké překážky museli překonat lidé, kteří jsou dnes uznávanými osobnostmi ve svých oborech. Po České republice se koná více než 500 akcí, většina z nich bude v Praze.
Každý z pěti pracovních dnů příštího týdne je věnován jednomu hlavnímu tématu. Například v pondělí jsou to potraviny pro budoucnost, které představí Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. V diskusích s dalšími odborníky se zájemci dozvědí třeba to, jaké důsledky má plýtvání, zda jsou "éčka" nebezpečná nebo jak je to s geneticky modifikovanými potravinami.
Kdo se zajímá o nanotechnologie, neměl by si nechat ujít čtvrteční program v budově AV ČR na Národní třídě. Co všechno mohou tyto technologie přinést a kde je jejich budoucnost, poodhalí účastníkům diskusí tři špičkoví čeští výzkumníci v tomto oboru z Fyzikálního ústavu AV ČR - Lukáš Palatinus, Pavel Jelínek a Antonín Fejfar.
Jako zvláštní host na festival dorazí tvůrce filmových efektů Pavel Kacerle, který spolupracoval na filmech jako Iron Man 3, Thor 2 nebo Avengers 2. Ve středu odpoledne v pražském kině Světozor návštěvníkům přiblíží, jak se dělají filmové triky, a to názorně na vzniku prvního filmu Star Wars.
Kacerle se zúčastní i vědecké stand-up show. Nese název Cesta k úspěchu a pět lidí se na ní svěří se svým příběhem. Pracují v různých oborech, spojuje je ale to, že se v cestě za svým snem nenechali odradit ani počátečními neúspěchy, ani předsudky okolí. Patří mezi ně například Anna Fučíková z Fyzikálního ústavu AV ČR. "Na základní škole propadala z češtiny a předpovídali jí budoucnost švadleny. Nyní sbírá prestižní vědecká ocenění na poli fyziky, jako je Česká hlava nebo Neuron Impuls," napsali organizátoři v tiskové zprávě.
Festival doplňují výstavy, workshopy a promítání filmů. Je mezi nimi dokument Nebe a led o polárníkovi a vědci Claudu Loriusovi, jehož výzkum na Antarktidě vedl k objevu globálního oteplování.
Týden vědy a techniky bude i v jiných městech, například v Brně bude více než 50 akcí. Na zájemce čeká přednáška předního astrofyzika Jiřího Grygara nebo vědecká show popularizátora vědy Michaela Londesborouga. V Pardubicích a v Hradci Králové jsou zase připravená vystoupení s pokusy s názvem Úžasné divadlo fyziky.
Festival se letos koná po sedmnácté. Podílí se na něm všechna pracoviště AV ČR. Všechny jeho akce jsou zdarma, na některé je ale nutné rezervovat si místo.