U Brandýsa se našly stopy <span>doby bronzové</span>

Věda a technika
24. 4. 2008 12:40
Objekty pocházejí převážně z období neolitu.
Objekty pocházejí převážně z období neolitu.

Padesát pravěkých objektů nalezli archeologové v lokalitě Vrábí.Na padesát pravěkých objektů převážně z období neolitu a mladší a pozdní doby bronzové objevili archeologové při průzkumu, který v těchto dnech skončil v lokalitě Vrábí v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Za nejzajímavější objev odborníci považují zásobní jámu kultury knovízské, do níž byly uloženy rozrušené skelety dvou lidí. Informovala o tom Jana Maříková-Kubková z Archeologického ústavu Praha.

Experti zkoumali plochu budoucí kolonie rodinných domků. Odhalili části kůlových staveb, jámy na uložení zásob, hliníky, tedy místa pro dolování hlíny, a pece. Nejzajímavějším objevem byla zásobní jáma kultury knovízské se skelety dvou lidí. Tehdy totiž mrtvé převážně spalovali, určitá část však byla z neznámých důvodů ukládána do jam. Kostry nesou často stopy násilného jednání.

Objekty pocházejí převážně z období neolitu."Objevené sídliště je součástí rozsáhlého pravěkého sídelního areálu, který se rozkládá na terase nad nevelkým pravobřežním přítokem Vinořského potoka. Jeho další část byla zkoumána v loňském roce v nedaleké poloze U vodojemu," uvedl vedoucí oddělení záchranných výzkumů Jan Frolík.

Výzkum v Brandýse nad Labem je podle archeologů typickým příkladem předstihového záchranného výzkumu. Problémem podle nich je, že v souladu s praxí developerské firmy při výstavbě nových rodinných domů obvykle vybudují inženýrské sítě a komunikace a na jejich ploše také zaplatí archeologický výzkum. Parcely poté rozprodají a další výstavba je v rukou majitelů. Stavební akce pak postupují nárazově, podle možností stavebníků.

"Archeologické instituce se ale obvykle o další výstavbě nedozvědí a při hloubení základů jednotlivých domků jsou nenávratně ničeny archeologické situace," upozornil Frolík. Pravidelné sledování podobných stavenišť je mimo kapacitní možnosti archeologie. Podle odborníků lze odhadnout, že v Brandýse-Vrábí zanikne asi 90 procent plochy pravěkého naleziště. 

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ