Umělý jazyk rozpozná pravost i stáří whisky

Věda a technika
7. 8. 2019 05:40
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Umělý "jazyk", který dokáže rozeznat i ty nejjemnější rozdíly mezi whisky, vytvořili inženýři z University of Glasgow. Jejich "ochutnávací vynález" dokáže kromě chutě rozeznat i stáří alkoholu. Inženýři tvrdí, že jejich technologie by mohla být efektivním nástrojem v odhalování padělaného alkoholu. Zprávu přinesl server BBC.

Technologie, jež využívá vlastností zlata a hliníku, aby mohla otestovat rozdíly mezi lihovinami, dokáže například rozeznat stáří whisky a určit, jestli je stará 12, 15, nebo 18 let. Podle inženýrů dokáže rozeznat rozdíly s 99procentní přesností.

"Říkáme tomu umělý jazyk, protože se chová podobně jako lidský jazyk. Stejně jako ten náš nedokáže identifikovat jednotlivé chemikálie, které odlišují chuť kávy od moštu, zato však lehce rozpozná rozdíl mezi těmito složitými chemickými směsmi," řekl Alasdair Clark z fakulty technického inženýrství z University of Glasgow.

"Nejsme první, kdo něco takového vytvořil, ale jsme první, kdo vytvořil umělý jazyk používající dva různé typy kovových nanočástic, jež poskytují více informací o chuti každého testovaného vzorku," doplnil s tím, že technologie dokáže analyzovat nejen whisky, ale prakticky jakoukoliv tekutinu.

Hlavní přínos svého vynálezu vidí v identifikování padělaného alkoholu. Potenciál ale vidí i jinde. "Mohl by být použit i při testování bezpečnosti potravin, kontroly kvality, v podstatě ve všech oblastech, kde se dá využít metody ochutnávky," myslí si Clark. Studii se svými kolegy z univerzit v Glasgow a Strathclyde publikoval v časopise Nanoscale.

Autor: -aka- Foto: , pixabay.com/annca

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ