UNESCO tvrdí, že Prahu ohrožují klimatické změny

Věda a technika
17. 4. 2007 10:05
bez popisku 7537
bez popisku 7537

Historická jádra Prahy a Českého Krumlova jsou ohrožena nynějšími podnebními změnami. Uvádí to organizace UNESCO ve své studii o vlivu klimatických změn na světové přírodní a kulturní dědictví. Organizace do studie zařadila dalších 25 míst, včetně Benátek nebo historického centra Londýna.

UNESCO (Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu) ve studii rozebírá možný vliv změn klimatu na systémy mořské a suchozemské biodiverzity, archeologická naleziště i historická města, jež jsou mezi 830 položkami prestižního seznamu organizace. Studie se částečně opírá o závěry, ke kterým nedávno došel Mezivládní panel OSN pro změny klimatu a které upozorňují i na pravděpodobný podíl lidské činnosti na klimatických změnách.

V případě Prahy a Českého Krumlova studie připomíná záplavy z roku 2002 a uvádí, že vzhledem k velké pravděpodobnosti častějších a ještě intenzivnějších mimořádných srážkových jevů ve světě a vzhledem k tomu, že historická centra obou měst se ukázala jako zvlášť ohrožená, je načase "uplatnit vhodnou odpověď". Je potřeba přejít od nouzových akcí k prevenci. Proto česká vláda posiluje protipovodňovou ochranu míst zařazených na seznam UNESCO, uvádí studie.

Riziko častějších a větších záplav, případně v kombinaci s hrnutím mořské vody do ústí Temže, zmiňuje také v případě historického centra Londýna. U Benátek je zdrojem ohrožení zvyšování mořské hladiny, které je jedním z důsledků globálního oteplování. I při umírněných scénářích klimatických změn klesnou Benátky do roku 2100 o 54 centimetrů, zatímco v minulosti to bylo v průměru o 10 centimetrů za sto let, odhaduje UNESCO.

Z historických sídel zařazených na seznam organizace se nynější studie zabývá ještě třeba maliským Timbuktu, které ohrožuje postupující poušť, z archeologických nalezišť zmiňuje například Chan Chan a Chavín v Peru.

Za ohrožené klimatickými změnami považuje UNESCO mimo jiné biosystémy australské Velké korálové bariéry, kde lze podle ní kvůli oteplování moře a jeho zvyšující se kyselosti očekávat zvýšený úhyn korálů. Upozorňuje zároveň, že v celosvětovém měřítku je těmito jevy ohroženo 58 procent korálových bariér.

Tání ledovců zase ohrožuje přírodu nepálského národního parku Sargamatha, který je i domovem sněžného leoparda, ale mohlo by mít katastrofální důsledky i pro lidské životy.

Foto: Karel Šanda 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ