V konžských pralesích žije mnohem více goril nížinných, než se zoologové dosud domnívali. Odhad celkové početnosti tohoto chráněného primáta na africkém kontinentu se tak zhruba zdvojnásobil. Informovala o tom agentura AP.
Dosavadní odhady celkového počtu goril nížinných se pohybovaly okolo sta tisíc. Tato čísla ale spadají do osmdesátých let, od té doby se jejich populace výrazně snížila v důsledku pytláctví a různých onemocnění. Objevení nových goril v Kongu zvyšuje odhad celkového počtu těchto vzácných zvířat na 175 až 225 tisíc.
Gorila nížinná žije hluboko v lesích a její výskyt bývá zpravidla těžké monitorovat. Nově objevené gorily našli vědci ze Společnosti pro ochranu divoké přírody (WCS) společně s konžskými kolegy na ploše 47 tisíc kilometrů čtverečních v severní části Konga.
"Je to velmi důležitý objev, protože počet těchto pozoruhodných tvorů výrazně klesá," uvedla jedna z přírodovědkyň Emma Stokesová. "Je neuvěřitelné, že jsme jich našli tolik. Původně jsme o nich nevěděli, protože žijí v odlehlých a těžko dostupných místech."
Překvapivý objev ale podle Stokesové neznamená, že by gorily v divočině přestaly být ohroženy. "Nesmíme se tím nechat uspokojit. Velkým nebezpečím pro gorily zůstává například pytláctví nebo virus ebola," upozorňuje.
Zmatek se jmény |
Zoologové rozeznávají dva druhy goril, z nichž každý má dva poddruhy. Běžně používaná česká jména (gorila horská, gorila nížinná) necharakterizují druhy, ale konkrétní poddruhy. Druhová jména nejsou v české taxonomii ustálena. Gorila nížinná je ze všech čtyř poddruhů nejpočetnější. K tomuto poddruhu patří i gorily chované v českých zoologických zahradách. |
Gorilla gorilla gorilla - gorila nížinná |
Gorilla gorilla diehli - gorila nigerijská |
Gorilla beringei beringei - gorila horská |
Gorilla beringei graueri - gorila východní |
Objevení goril přišlo v době, kdy přírodovědci na konferenci ve Skotsku varují, že skoro polovině ze 634 světových primátů hrozí vyhynutí v důsledku lidské činnosti. Vědci na kongresu Mezinárodní primatologické společnosti nicméně věří, že přimějí svět chránit vzácné druhy zvířat před pytláctvím a odlesňováním.
"Někteří primáti jsou těsně před vyhynutím. Ještě ale není všem dnům konec. Mezi vědci a v zemích, kde ohrožené druhy žijí, existuje pevná vůle je zachránit," uvedl předseda Mezinárodního svazu pro ochrany přírody a přírodních zdrojů (IUCN) Russell Mittermeier.
Foto: Profimedia