Český objev omezující stárnutí pleti míří na americký trh
05.06.2009 14:36 Původní zpráva
Látka odvozená z rostlinného hormonu zpomaluje stárnutí pleti a působí i proti některým kožním chorobám. Vyvinuli ji čeští odborníci a licenci k jejímu využití poskytli americké firmě. Ta nyní uvádí na trh přípravky na této látce založené. Podíl ze zisku tak bude mít i česká věda.
Objev se zrodil v Laboratoři růstových regulátorů, což je společné pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd a Univerzity Palackého v Olomouci. Příběh začal výzkumem rostlinných hormonů, jehož cílem původně nebyla výroba kosmetického přípravku, ale snaha pochopit, jakým způsobem rostliny řídí svůj růst a vývoj.
Olomoučtí vědci už řadu let zkoumají takzvané cytokininy. Jsou to rostlinné hormony, které mimo jiné kontrolují tvorbu jednotlivých orgánů rostliny, chrání rostlinu proti stresu a zpomalují stárnutí pletiv. Vědci z univerzity v dánském Aarhusu zjistili, že tyto látky působí i v živočišném organismu, kde rovněž zpomalují stárnutí buněk.
„Náš přínos spočívá v tom, že jsme objevili sloučeniny odvozené z těchto přírodních látek, jejichž účinky jsou ještě mnohem silnější," říká vedoucí výzkumné laboratoře, profesor Miroslav Strnad.
Od rostlin ke člověku
Olomoucký objev je starý už pět let. Následovalo zajištění patentové ochrany a hledání komerčního partnera, který by nadějnou sloučeninu dokázal zapracovat do prakticky využitelného přípravku. Čeští vědci nakonec uzavřeli smlouvu s kalifornskou firmou Senetek PLC, která mimo jiné financovala nákladné klinické testy prováděné na Kalifornské univerzitě.
„Klinické testy ukázaly, že přípravek nejen zpomaluje stárnutí pleti, ale omezuje i projevy růžovky a akné," řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel společnosti Frank Massino. Testy neodhalily žádné vedlejší účinky, takže Senetek PLC mohl uvést na trh řadu kosmetických přípravků pod obchodním názvem Pyratine-6. Účinnou látku v nich obsaženou do Spojených států dodává olomoucká firma Olchemim.
Senetek PLC v současnosti testuje další látku vyvinutou olomouckými vědci a doufá, že přípravky na ní založené uvede na americký trh ještě letos.
Pyratine-6 je ve volném prodeji v drogeriích. Dávka na dva měsíce stojí kolem padesáti dolarů (asi 950 korun). Firma hledá distributora pro evropský trh, zatím je u nás přípravky možno získat pouze prostřednictvím internetové objednávky přímo ze Spojených států.
Význam základního výzkumu
Frank Massino dnes ředitelce Ústavu experimentální botaniky Evě Zažímalové předal šek na sto tisíc dolarů (asi 1,9 milionu korun). Peníze jsou určeny na další výzkum rostlinných hormonů.
Není to však zdaleka jediný zisk, který česká věda z objevu bude mít. „Spolupráce s firmou Senetek PLC má dvě úrovně. Jednak nám přispívá na výzkum, jednak s ní máme uzavřeny licenční smlouvy, na jejichž základě k nám proudí zisky z prodeje těchto přípravků," vysvětlila Eva Zažímalová. Firma hradí i náklady na patentovou ochranu, což ročně představuje téměř sto tisíc dolarů.
„Je to prakticky použitelný výsledek dlouhodobého základního výzkumu. Různí oponenti Akademie věd nám často předhazují, že děláme základní výzkum bez praktických výsledků. Není to pravda a tento objev to jednoznačně potvrzuje," řekl na dnešní tiskové konferenci předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
Není to zdaleka jediný případ, kdy původně základní výzkum přinesl dalekosáhlé praktické důsledky. Asi nejznámějším příkladem jsou antivirové léky založené na látkách syntetizovaných profesorem Antonínem Holým z Ústavu organické chemie a bichoemie. „Akademie věd čerpá ze státního rozpočtu z institucionálních zdrojů zhruba pět miliard korun ročně. K tomu přidává dvě miliardy z takzvaných mimorozpočtových zdrojů. To jsou právě podobné patenty, licence a služby," doplnil Drahoš.
Olomoucká laboratoř vyvinula i další látky odvozené od cytokininů, které mají protinádorové účinky a pod komerčním názvem Seliciclib jsou testovány v druhé fázi klinických zkoušek skotskou firmou Cyclacel.
Obhájci důležité role základního výzkumu tak mají další argumenty proti zastáncům vědy orientované výlučně na předem plánované a rychle dostupné aplikace.
ČTĚTE TAKÉ: Nositel Nobelovy ceny v Praze obhajoval základní výzkum
Foto: profimedia.cz, Senetek PLC, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.