Izraelští archeologové v severoizraelském městě Caesarea, které bylo významným přístavem z doby římské nadvlády, objevili barevnou mozaiku, jejíž stáří odhadují na nejméně 1700 let. Informovala o tom agentura DPA.
Mozaika měří na šířku asi 3,5 metru a na délku osm metrů. Každý metr čtvereční uměleckého díla pokrývá asi 12 tisíc kamenných kostek, uvedla mluvčí izraelského ministerstva památek.
Dílo bylo objeveno pod vykopávkou 1500 staré budovy, která zřejmě sloužila jako zastřešené tržiště. "Mozaika je vzácná, jelikož je celkem zachovalá," uvedli archeologové Peter Gendelman a Usi Ad. Jsou na ní tři postavy, včetně mužů, kteří zřejmě patřili k vyšší třídě, jelikož byli oblečeni v tógách. Na mozaice jsou rovněž barevné geometrické vzorce a částečně poškozená rytina ve starořečtině. Škoda byla podle archeologů způsobena při stavbě byzantské budovy nad mozaikou.
Caesarea se nachází mezi Tel Avivem a Haifou a patří k historicky nejvýznamnějším místům v Izraeli, mimo jiné protože tam král Herodes nechal postavit jeden z největších přístavů římského impéria. Jméno Caesarea mělo vzdát hold odkazu římských císařů.
Každoročně Caesareji navštíví asi milion turistů. Prohlédnout si tam mohou například zbytky akvaduktu či nejstarší dochované římské divadlo v oblasti.