Vědci <span>objevili brouka</span> většího než člověk

Věda a technika
21. 11. 2007 10:44
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoFosilii mořského štíra, který žil před zhruba 390 miliony let a byl větší než člověk, objevil v Německu evropský tým vědců. Vyplývá to z jejich článku v britské odborné revue Biology Letters.

Obří klepeto živočicha pojmenovaného Jaekelopterus rhenaniae se našlo v lomu u města Prüm na jihozápadě Německa. Klepeto štíra měří 46 centimetrů, což napovídá, že celková délka tohoto živočicha musela dosahovat 2,5 metru.

Podle internetového serveru BBC to je o plných 50 centimetrů víc než délka doposud nalezených největších členovců považovaných za mořské předchůdce dnešních suchozemských štírů a možná i všech pavoukovců.

Podle paleontologů velikost štíra ze třídy kyjonožců (Eurypterida), který žil v řekách či v bažinách, naznačuje, že dávní pavouci, krabi, různé druhy hmyzu a další podobná stvoření svými rozměry značně přesahovali dosavadní předpoklady.

Tato zvířata žila na Zemi v období, kdy v atmosféře bylo podstatně větší množství kyslíku než dnes. Podle některých paleontologů je právě tento fakt důvodem obřích rozměrů mnoha bezobratlých té doby, ať už se jedná o stonožky, šváby či vážky.

Simon Braddy z Bristolské univerzity, který patřil k týmu objevitelů, nicméně uvedl, že obří rozměry těchto živočichů mohly souviset s tím, že se v dané době nevyskytovali velcí predátoři.

Předpokládá se, že štíři učinili své první krůčky na souši asi před 450 miliony let. Zatímco někteří se plně přizpůsobili pozemské existenci, jiní, jako třeba zmíněný Jaekelopterus rhenaniae, žili nadále zpola či stále ve vodě.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ