Vědci snědli <span>padesát let</span> starou polévku

Věda a technika
4. 2. 2008 16:43
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoNetradiční objev se podařil na Antarktickém poloostrově vědcům z České geologické služby. Při svém bádání nenarazili jen na cenné horniny, ale i na 50 let starou polévku "ze sáčku", kterou v této oblasti kdysi zanechali britští vědci. V podmínkách, kde teploty klesají pod minus 30 stupňů Celsia, přestála polévka bez úhony celá desetiletí. Členové expedice si na ní pochutnali.

Čeští vědci letos zahájili výzkum Antarktického poloostrova. Snaží se geologicky zmapovat oblasti sousedící s ostrovem Jamese Rosse, na němž je česká polární stanice. U Crystal Hill našli jurské sedimenty a ke svému překvapení i zásobovací bod zřízený pracovníky British Antarctic Survey (BAS) - společnosti sídlící v Cambridgi, která je po léta světovým lídrem ve výzkumu globálních problémů souvisejících s počasím v Antarktidě.

"Soudě podle údajů na obalech uložených potravin byl vybudován v šedesátých letech minulého století, v době, kdy Britové intenzivně zkoumali tuto část pobřeží. Stáří potravin se však neprojevilo nijak výrazně na jejich kvalitě," uvedl Barták.

Podle vedoucího české expedice byl s půl století starou polévkou spokojen i člen expedice Nick Halls - skotský specialista na logistiku a pobyt v horském a chladném prostředí.

V nejbližších dnech se geologové pod vedením Zdeňka Venery chystají na třetí přesun do oblasti Antarktického poloostrova, kde v lokalitě Pitt Point budou studovat podloží.

Do této oblasti se dosud nemohli přesunout na člunech kvůli velkému množství ledových ker a úlomků ledu na hladině zálivu Prince Gustava, který dělí ostrov Jamese Rosse od Antarktického poloostrova. Českým vědcům pomohou kolegové z argentinské stanice Marambio, kteří jim zapůjčí vrtulník s pilotem.

Ilustrační foto: Petra Mášová

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ