Vlajky, které umístili američtí astronauti na Měsíci před více než čtyřiceti lety během výprav programu Apollo, tam s jedinou výjimkou stále stojí. Tou chybějící je vlajka, kterou na oběžnici Země umístili Buzz Aldrin a Neil Armstrong při první misi Apollo 11 v roce 1969.
K tomuto zjištění dospěl Mark Robinson, který analyzoval záběry z orbitální kamery obíhající kolem Měsíce (LROC). S odvoláním na zdroje z NASA o tom informovala agentura AFP.
"Je jisté, že americké vlajky stále stojí a vrhají stín na všechna místa přistání - s výjimkou vlajky z Apolla 11," poznamenal Robinson. "Astronaut Buzz Aldrin tehdy řekl, že vlajku srazil vzdušný proud z motorů Apolla 11, když modul z Měsíce startoval. Zdá se, že měl pravdu," dodal.
Mise Apollo k Měsíci se uskutečnily v letech 1969 až 1972. V tomto období bylo na povrchu Měsíce umístěno šest amerických vlajek.
Satelit LROC byl vypuštěn v roce 2009 s úkolem analyzovat povrch Měsíce a posílat na Zemi vizuální informace o lunárním prostředí. "Osobně jsem byl velmi překvapen, že vlajky přežily ultrafialové záření i drsné teploty na povrchu Měsíce. Ale jak teď vypadají? Barvy jsou asi trochu vybledlé," uzavírá Robinson.