Americké vozítko Curiosity, které na Marsu pátrá po případných stopách života, zřejmě již brzy využije lopatku k odběru písku. Na čtvrteční telekonferenci to řekli odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
V úterý pojízdná laboratoř popojela zhruba šest metrů k brázdě, která vznikla navátím písku a prachu. Sypký materiál je totiž ideální k využití odběrového zařízení, které je součástí Curiosity. Místo s touto písečnou dunou je blízko oblasti Glenelg, kam sonda míří.
Odběrové zařízení se skládá z lopatky a třídicí jednotky, která dokáže materiál prosít a rozdělit. K průzkumu vzorků je poté možné použít analyzátory SAM (Sample Analysis at Mars) nebo CheMin (Chemistry & Mineralogy Analyzer). Vytříděný materiál mohou prozkoumat také kamera MAHLI (Mars Hand Imager) nebo rentgenový spektrometr APXS (Alpha Particele X-ray Spectrometer).
Robot od přistání počátkem srpna ujel 480 metrů. Od místa dopadu je nyní vzdálen asi 400 metrů, nejede totiž po přímce, protože se musí vyhýbat překážkám na trase. Tunové vozítko pohání radioizotopový termoelektrický generátor využívající přirozeného rozpadu plutonia 238.
Curiosity na Marsu odebere vzorek písku
Věda a technika
4. 10. 2012 22:25Snímek vozítka Curiosity na Marsu.
Autor: ČTK Foto: Profimedia
Další čtení
Zrychlete svoji práci a načítání her s úložištěm od Samsungu
Věda a technika
14. 1. 2025
Studenti z VUT Brno mají podporu ESA v přípravě mise zkoumající sinice
Věda a technika
13. 1. 2025
MSI na veletrhu CES 2025 představuje novou řadu notebooků s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 50
Věda a technika
10. 1. 2025