K Zemi míří sluneční plazma, objeví se <span>polární záře</span>

Věda a technika
3. 8. 2010 14:05
Ionizovaný plyn ze Slunce reaguje s magnetickým polem Země.
Ionizovaný plyn ze Slunce reaguje s magnetickým polem Země.

Ionizovaný plyn ze Slunce reaguje s magnetickým polem Země.V jedné ze slunečních skvrn došlo v neděli dopoledne k erupci, která vyvrhla směrem k Zemi mohutný oblak plazmatu (ionizovaného plynu). S atmosférou se střetne zřejmě dnes v noci a vyvolá efektní polární záři.

Podobné výrony mohou do okolního vesmíru vymrštit rychlostí více než jeden a půl milionu kilometrů za hodinu až deset miliard tun plazmatu. Tentokrát je erupce slabší, je však vzácná tím, že je orientována přímo k naší planetě.

Výron sluneční hmoty je patrný jako temný oblouk vpravo nahoře.Sluneční plazma interaguje s magnetickým polem Země. Ionizované částice putují podél siločar k pólům a srážejí se v atmosféře s atomy dusíku a kyslíku, což se projevuje světelnými efekty známými jako polární záře. Ta bude pozorovatelná dále na jihu než obvykle, možná i z našeho území.

Satelity ani telekomunikační zařízení a elektrická vedení na zemském povrchu by neměly být ohroženy.

Slunce se konečně probouzí z klidného období svého jedenáctiletého cyklu, které tentokrát trvalo nadprůměrně dlouho. Maximum astronomové očekávají v roce 2013.

ČTĚTE TAKÉ: Slunce se začíná probouzet. Tentokrát už opravdu?

Foto: NASA, ČTK/AP

Autor: - von -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ