V kazašské stepi dnes ráno úspěšně přistála loď Sojuz TMA-08M s ruskými kosmonauty Pavlem Vinogradovem a Alexandrem Misurkinem a s americkým astronautem Chrissem Cassidim. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrátili po misi, která trvala 166 dní.
Cesta zpět na Zem jim trvala 3,5 hodiny. Na ISS zůstala pouze tříčlenná posádka, kterou čerstvé posily ze Země doplní koncem září. Přistání vysílaly v přímém přenosu ruská televize a televize amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na záběrech bylo vidět, jak posádka po dosednutí modulu v 04:58 SELČ a otevření poklopu vylézá do slunečného rána a usedá do sklopných křesel, která usnadňují adaptaci na zemskou přitažlivost.
"Všechno proběhlo velmi dobře, velmi klidně," prohlásil s úsměvem po výstupu z lodi šedesátiletý Vinogradov. "Byl to nezapomenutelný let," přidal se jeho americký kolega Cassidy a stiskl přitom Vinogradovovu ruku.
"Čas (na stanici) utekl neuvěřitelně rychle," svěřil se Cassidy v rozhovoru, který minulý týden poskytl z orbitálního komplexu. "Bude opravdu smutné odejít. Tohle je neuvěřitelný zážitek... ale zároveň jsem připraven jít. Je čas, aby sem přiletěli jiní lidé. A opravdu se těším na návrat, na rodinu a přátele," dodal podle agentury Reuters Cassidy.
Před odletem předal Vinogradov velení stanice v hodnotě sto miliard dolarů, která je projektem 15 zemí, ruskému kolegovi Fjodoru Jurčichinovi. Ten zůstal na palubě s italským astronautem Lucou Parmitanem a s americkou astronautkou Karen Nybergovou.
Vinogradovův tříčlenný tým na ISS přistál 29. března po zkráceném letu lodi Sojuz. Let trval necelých šest hodin, místo obvyklých dvou dnů.
Od jejich příletu se na stanici odehrálo několik incidentů. V květnu byl v americké sekci zaznamenán únik čpavku, kvůli čemuž museli Američané Thomas Marshburn a Cassidy vystoupit ven a vyměnit čerpadlo. V červenci se Parmitano málem utopil, když mu při práci vně komplexu začala do skafandru prosakovat voda. V srpnu pak museli do otevřeného kosmu Misurkin a Jurčichin kvůli problému s anténou.
Další posádka, v níž bude ruský veterán Oleg Kotov a nováčci Sergej Rjazanskij a Michael Hopkins, má na ISS odletět 25. září.
Od vyřazení americké flotily raketoplánů z provozu v roce 2011 přepravu posádek na orbitální komplex zajišťují pouze ruské Sojuzy. K transportu materiálu se ale přidává loď americké soukromé společnosti SpaceX, jejíž Dragon už má první lety za sebou, a loď další soukromé firmy Orbital Sciences, jejíž "náklaďák" Cygnus se má na testovací let k ISS vydat příští týden v úterý.