NASA rozdělila zakázky za téměř 270 milionů dolarů (4,6 miliardy korun) mezi privátní technologické firmy, které mají v příštích letech vyrábět rakety a kosmické lodi pro lety k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Největší zakázku v hodnotě 92,3 milionu dolarů (1,57 miliardy korun) získal Boeing. Další kontrakty připadly společnostem Sierra Nevada Corp. (80 milionů dolarů), SpaceX (75 milionů) a Blue Origin (22 milionů). Celkem NASA na vývoj nové kosmické techniky uvolnila 269 milionů.
Boeing má s kosmickou technikou dlouholeté zkušenosti, s NASA spolupracuje od projektů Gemini a Apollo v 60. letech a významně se podílí na budování ISS. Společnost SpaceX už také jednu smlouvu s NASA má. Loni úspěšně otestovala svou nosnou raketu Falcon 9 a kosmickou loď Dragon, která by po dalších testech plánovaných na letošní rok měla začít vozit zásoby na ISS.
Kosmická loď Dragon společnosti SpaceX letí k ISS.
Sierra Nevada Corp. vyrábí mikrosatelity a různé komponenty pro kosmická zařízení, nyní vyvíjí také vlastní raketoplán Dream Chaser. Podobné plány má i společnost Blue Origin, kterou v roce 2000 založil zakladatel e-shopu Amazon.com Jeff Bezos.
Cílem NASA je získat nové prostředky pro dopravu astronautů k ISS po letošním ukončení programu raketoplánů. Než budou nové rakety k dispozici, budou americké posádky k orbitální stanici cestovat ruskými sojuzy.
"Tyto dohody jsou významnými milníky v plánech NASA na využití americké důmyslnosti k dopravě na nízkou oběžnou dráhu, abychom mohli soustředit své prostředky na průzkum vzdáleného vesmíru," prohlásil ředitel NASA Charles Bolden.
Podle ruských zdrojů platí NASA ruské agentuře Roskosmos za využívání kosmické techniky ročně částku 700 milionů dolarů (11,8 miliardy korun).