Ne jedna, ale až 75 "hvězd" za hodinu bude padat z oblohy v noci na pátek. Ve druhé polovině noci totiž vyvrcholí letošní meteorický roj Perseid. Ale "padající hvězdy" budou pozorovatelné i dříve - pokud je nezakryjí mraky.
Pozorování letos nebude rušit Měsíc, protože byl 10. srpna v novu a nyní je z něj vidět pouze úzký srpek. Už večer navíc zapadne za obzor. Zážitek naopak může zkazit oblačnost - meteorologové předpovídají v západní polovině Čech oblačno až zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky. Ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku má být polojasno.
Meteorický roj tvoří proud malých částeček meziplanetárního prachu o velikosti menší než zrnka písku. Při průletu atmosférou shoří, což se na obloze projeví jako efektní záblesk. Perseidy pocházejí z jádra komety 109P Swift-Tuttle, která se ke Slunci vrací jednou za 133 let. Naposledy se tak stalo v roce 1992, aktivita roje se však zatím nijak výrazně nesnižuje.
Perseidy patří ke třem rojům, jejichž hodinová frekvence dosahuje alespoň sta meteorů za hodinu. Dalšími jsou lednové Kvadrantidy a prosincové Geminidy.
Kdy a kde pozorovat
Radiant, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, leží v severní části souhvězdí Persea. Čím je radiant výše nad obzorem, tím více meteorů lze pozorovat, protože se neskrývají pod obzorem. Letošní maximum nastane v pátek mezi 01.30 a 4.00 ráno.
První Perseidy se však objevují už koncem července a aktivita roje skončí asi dvanáct dní po maximu.
Pro pozorování se nejlépe hodí vyvýšené místo s výhledem na celou oblohu, pokud možno daleko od velkých měst a dalších zdrojů nočního osvětlení, aby na obloze nezanikly ani méně intenzivní meteory. Z radiantu vyletují náhodně po celé obloze, takže je lze hledat na libovolném místě na nebi, uvádí se v prohlášení České astronomické společnosti.