Příčina selhání nosné rakety Sojuz-FG, kvůli níž musela před dvěma týdny nouzově přistát pilotovaná loď Sojuz MS-10 s dvoučlennou posádkou, stále není jednoznačně určena. Potvrzeno není ani to, zda za vše může vadné čidlo dávající signál k oddělení bloku motoru rakety. Napsala to ve středu agentura RIA Novosti s odvoláním na zdroj obeznámený s vyšetřováním.
Podle tohoto zdroje havarijní komise složená z expertů vybraných ruskou kosmickou agenturou Roskosmos znovu prověří celý cyklus výroby a přípravy rakety Sojuz-FG. Cílem je pokusit se zjistit odchylky při výrobě a zkouškách, které mohly vést k havárii.
Týká se to celé výroby v samarském raketovém kosmickém centru Progress, ale i sestavení rakety, testů a předstartovní přípravy na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. V poslední době se členové komise klonili k verzi chyby při sestavování rakety, nicméně proti tomu bylo nemálo oponentů. Ukazovali například na to, že čidlo spouštějící oddělení bloku rakety nemuselo být ohnuto při sestavování na kosmodromu, ale až při dopadu prvního stupně Sojuzu-FG na Zem nebo při nakládání a převozu zbylých částí z Kazachstánu do Samary.
Raketa Sojuz-FG nedokázala 11. října vynést na stanovenou oběžnou dráhu kosmickou loď Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague měli na orbitální komplex dorazit ještě téhož dne po zhruba šestihodinovém letu. Poté, co po oddělení prvního stupně rakety selhal motor druhého stupně, se posádka díky záchrannému systému úspěšně vrátila na Zemi.
RIA Novosti minulý týden citovala anonymní zdroj z ruského kosmického průmyslu, který řekl, že jednou z příčin nezdařeného startu by mohla být i sabotáž. O této údajné možnosti se ale agentura ve středeční zprávě nezmínila.