Na probouzejícím se Slunci je nyní několik skupin slunečních skvrn a dvě z nich je možné pozorovat i bez dalekohledu. Stačí použít bezpečný sluneční filtr, píše na serveru astro.cz astronom Petr Horálek.
Po hlubokém minimu sluneční aktivity kolem roku 2009 a tichém nástupu 24. cyklu se podle Horálka Slunce konečně plně probudilo a nabízí mnoho průvodních jevů své aktivity. Kromě skvrn k nim patří také silné erupce a výskyt polárních září.
Sluneční skvrny jsou chladnější místa na slunečním povrchu (byť povrch je u plynného tělesa definován jinak než u pevné planety). Povrchová teplota sluneční fotosféry je kolem 5500 °C. V oblasti skvrn je to asi o 2000 stupňů méně. Za jejich vznikem stojí lokální magnetické pole, které zabraňuje běžnému proudění plazmatu a způsobuje tak nižší teplotu než v okolí.
Právě nižší teplota skvrn je příčinou jejich kontrastu se zářivou fotosférou, ze které na Zemi dopadá nejvíce viditelného záření. Aby byla skvrna nebo skupina skvrn vidět pouhýma očima, musí se její úhlové rozměry pohybovat nejméně okolo třicetiny průměru slunečního kotouče, tedy kolem jedné úhlové minuty. Ve skutečnosti je pak taková skvrna větší než průměr Země. Její rozměry přesahují 48 tisíc kilometrů. Země má průměr necelých 13 tisíc kilometrů.
Nynější 24. cyklus sluneční aktivity má vrcholit v letech 2012 a 2013. V příštích měsících by proto měl být výskyt skvrn ještě hojnější.