Lucemburská vláda jako první v Evropě předložila zákon vytvářející právní podmínky pro těžbu nerostů na planetkách a jiných nebeských tělesech. Norma má začít platit od příštího roku, řekl v Lucemburku ministr hospodářství Etienne Schneider. Lucembursko se chce stát evropským centrem výzkumu a vývoje v dobývání surovin ve vesmíru.
"Cílem je vytvořit pro podniky a investory bezpečné právní prostředí," prohlásil Schneider. "Je důležité dostat do Lucemburska celý výzkum a vývoj (v této oblasti)," dodal. První průzkumná mise by měla být zahájena během příštích tří let, oznámil lucemburský premiér Xavier Bettel.
V Lucembursku již podle Schneidera budují své evropské pobočky obě americké firmy, které momentálně dominují v této ekonomické oblasti. Zájem prý projevilo i dalších 20 společností z celého světa.
Na základě zákona mají být udělovány licence pouze pro jednotlivé striktně nevojenské mise, ne firmám jako takovým. O povolení mohou žádat společnosti registrované v Lucembursku bez ohledu na státní příslušnost majitelů.
Zákon podle Schneidera neupravuje vlastnictví nebeských těles, jen materiálů na nich těžených. Proto je prý v souladu s takzvanou Kosmickou smlouvou z roku 1967, která zakazuje státům přisvojit si nebeská tělesa, ale umožňuje civilní využití vesmíru.
Na nebeských tělesech poblíž Země se podle odborníků nacházejí kovy a minerály, na planetkách například vzácná platina.
Lucembursko doufá, že se do jeho snah zapojí i další země. Schneider chce o tématu příští týden mluvit s německým vicekancléřem a ministrem hospodářství Sigmarem Gabrielem.
Záměr přilákat investory ochotné pustit se do dobývání přírodních zdrojů ve vesmíru oznámil Schneider již v únoru. Učinil tak dva měsíce poté, co americký prezident Barack Obama podepsal zákon, který umožňuje komerční využití zdrojů nacházejících se na Měsíci a na planetkách. Tento celosvětově první "vesmírný zákon" stanoví, že veškerý materiál nalezený Američanem nebo americkou společností na vesmírných tělesech nebo na Měsíci patří těmto nálezcům.