Vědci už vědí, kde na Marsu pátrat po <span>stopách života</span>

Věda a technika
30. 7. 2010 12:25
Povrch Marsu kdysi nebyl tak nehostinný jako dnes.
Povrch Marsu kdysi nebyl tak nehostinný jako dnes.

Povrch Marsu kdysi nebyl tak nehostinný jako dnes.V úzké marsovské proláklině Nili Fossae by mohly být zkamenělé pozůstatky někdejšího života. Myslí si to tým vědců, který vede Adrian Brown z kalifornského institutu pro hledání mimozemské inteligence SETI.

Oblast Nili Fossae vzbudila rozruch ve vědeckém světe v roce 2008, kdy zde americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter objevila usazeniny uhličitanů. Nález dokládal, že zde v minulosti byla zásaditá nebo neutrální voda, což je podmínka vzniku života v té formě, v jaké ho známe na Zemi. A usazeniny bohaté na uhličitany jsou na Zemi zpravidla spojené s existencí života - vápencové skály například tvoří schránky a kosti dávných organismů.

Analýza v infračervené části spektra nyní odhalila, že tamní horniny jsou svým složením velmi podobné horninám z oblasti East Pilbaria na západě Austrálie, kde byly objeveny jedny z nejstarších fosilií primitivního pozemského života.

ČTĚTE TAKÉ: Sonda NASA pořídila nejpodrobnější mapu Marsu

"Domníváme se, že hydrotermální aktivita v oblasti Nili Fossae mohla poskytnout dostatek energie pro existenci života v časných dobách existence Marsu," říká Adrian Brown. Skála je až čtyři miliardy let stará. Pokud na Marsu život skutečně existoval, je vysoká šance, že po něm v horninách dodnes zůstaly jasné důkazy.

Zprávu o svém nálezu vědci zveřejnili v odborném časopise Earth and Planetary Science Letters.

Foto: NASA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ