VIDEO: Robot natočil erupci <span>podmořské sopky</span>

Věda a technika
18. 12. 2009 14:41
Láva horká 1200 stupňů si razí cestu na povrch.
Láva horká 1200 stupňů si razí cestu na povrch.

Láva horká 1200 stupňů si razí cestu na povrch.Americkým vědcům se podařilo zachytit na video erupci nejhlubší známé podmořské sopky, která leží ve vodách tichomořské Samoy. Vulkán chrlil do ruda rozžhavenou lávu až do výšky 1200 metrů nade dnem. Unikátní záběry, pořízené v květnu, byly tento týden představeny na geofyzikální konferenci v San Francisku.

Vědci k natočení vysoce kvalitních záběrů použili podmořského robota. Věří, že snímky, údaje a vzorky získané během mise pomohou objasnit, jak se formovala zemská kůra v oceánech, jak přežívají a prosperují někteří mořští živočichové v extrémním prostředí, případně jak se chová země, když do sebe narážejí tektonické desky.

Vědecká obec je ze záběrů nadšená: kusy jasně červeného magmatu vystřelují do prostoru oblaka síry připomínající kouř a jakmile se dostanou do chladných mořských vod, téměř okamžitě tuhnou. Tmavá skaliska se pak noří zpět na mořské dno.

Robot se vznášel v blízkosti erupcí a jeho mechanické rameno dosáhlo až na lávu, jejíž vzorky sbíralo.

 

Vzácná příležitost

Geologové i oceánologové rovněž měli možnost poprvé sledovat skutečnou dobu vzniku sopečné horniny boninitu, která byla dosud nalézána pouze ve vzorcích starých milion let a více.

Síra vyvržená výbuchem připomíná kouř ze sopek na souši.Badatelé zkoumají erupce hlubokomořských sopek již čtvrt století, nikdy však neměli možnost sledovat erupci v takové hloubce a tak podrobně jako nyní. Čtyři pětiny sopečných aktivit na Zemi se dějí v moři, avšak rozmístění podmořských vulkánů dosud komplikovalo vědcům práci.

Voda v okolí sopky je kyselejší než kyselina v baterii, ale někteří korýši a mikrobi jsou schopni v takovém prostředí přežívat. Tato skutečnost zase vzrušuje biology, kteří teď mají novou šanci zjistit, jestli jsou to jediní živočichové v tomto nehostinném prostředí.

Změny sopky West Mata, která leží 225 kilometrů jihozápadně od Samoy, budou výzkumníci dále monitorovat. "Neobvykle primitivní složení lávy z erupcí West Maty nám má mnoho co říct," prohlásila badatelka Barbara Ransomová.

Foto: NSF/NOAA

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ