Zatímco v ocelové destičce zanechal projektil čistý průstřel, keramickou sice porušil, avšak neprorazil. Výzkumníci v Brně ukázali možnosti pokročilých keramických řešení, potenciálně využitelných v armádních ochranných vestách. Balistické zkoušky průraznými střelami s ocelovým jádrem provedli odborníci ve firmě Prototypa.
Využití keramiky v ochranných vestách není úplná novinka. "Pořád je ale co zlepšovat," řekl ČTK David Salamon ze Středoevropského technologického institutu Vysokého učení technického (CEITEC VUT). S kolegy se snaží najít materiál, díky kterému by destičky mohly být tenčí, a tím pádem i lehčí, to vše při maximální odolnosti. "Roli hraje každý milimetr," řekl Salamon.
Výzkum podpořený Technologickou agenturou ČR i soukromými firmami je rozvržený na šest let, nyní jsou odborníci ve čtvrtém roce. Dokážou vytvářet prototypy, testovat je, případně certifikovat. S patentováním nespěchají, konkrétní postupy zatím nechtějí zveřejňovat.
Oproti tradičnějším kovovým plátům je keramika lehčí, navíc dokáže efektivněji pohltit dopadovou energii projektilu. Do balistických vest se používají keramické destičky různé velikosti. Při ochraně vozidel poslouží keramické šestiúhelníky naskládané vedle sebe, které umožňují pokrýt členitější povrch a navíc poskytují lepší ochranu při dopadu více střel blízko sebe.
Výzkumníci zkoušejí různé kombinace materiálů i tvarů. Například testují propojení více složek do podoby takzvaných hybridních kompozitů.
Projekt nazvaný Centrum pokročilých materiálů a technologií pro ochranu a zvýšení bezpečnosti se zaměřuje také na další inovace v oblastech balistické a protivýbuchové ochrany. Kromě CEITEC VUT a firmy Prototypa se na projektu jako partneři podílejí Výzkumný ústav stavebních hmot, Vojenský výzkumný ústav, Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd, firmy Bogges, STV Group, Excalibur Army a SVS FEM.