Možnost, že by se v pražském kostele sv. Haštala mohl nacházet hrob Anežky České, je hypotéza, kterou je potřeba dále zkoumat pomocí archeologických metod. Shodují se na tom odborníci i představitelé církve.
Kostel sv. Haštala je podle historických pramenů jedním z míst, kde by se ostatky významné české světice mohly nacházet. Souhlas k průzkumu musí udělit kardinál Miloslav Vlk, který by tak měl učinit už zítra.
„Bude to však složitější, protože souhlas arcibiskupství nestačí. Musí s ním souhlasit i Národní památkový ústav a další instituce," řekl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora on-line deníku TÝDEN.CZ.
Dosavadní průzkum nesouvisel bezprostředně s hledáním hrobu světice, ale s údržbou a zprovozněním uzavřeného kostela.
O možném nálezu hrobu Anežky České informoval média v úterý restaurátor Denis Anfilov, který má ateliér na tamní faře a o průzkumu věděl. Opíral se o výsledky radarového zkoumání. Církevní představitelé zprávu vzápětí popřeli.
ČTĚTE TAKÉ: Nalezen hrob Anežky České? Prý je to fáma
Radar není důkaz
Odborníci se shodují na tom, že radarový záznam, který ukázal v Haštale na možnost existence údajného hrobu, je jen vodítkem. "Může to vyřešit jen archeologický průzkum. Radarový průzkum je pouze pro orientaci, není to důkaz," říká Petr Sommer, historik a ředitel Centra medievistických studií Akademie věd.
Zatím je předčasné s určitostí tvrdit, že se hrob našel, informaci nelze ale ani bagatelizovat, míní kněz Tomáš Halík. Považuje za nešťastné, že se celá věc dostala na veřejnost dříve, než ji bylo možné s určitostí prokázat. Pro restaurátory, kteří s informací předčasně vyšli ven, ale má určité pochopení. "Možná, že to medializovali také proto, že u některých církevních míst okolo toho nebyla velká ochota," míní.
"Jediné, co je zřejmé, je, že v kostele sv. Haštala je sekundární změna v kamenných stupních (před oltářem). Je třeba prověřit, zda tam je dutina a zda se v ní něco nachází. Jakékoli spekulace jsou předčasné," říká historik umění Mojmír Horyna, který se mimo jiné zabývá architektonickým vývojem Prahy a ochranou kulturních památek. "Musel by se udělat odborný archeologický průzkum, který by prováděl Archeologický ústav Akademie věd.
Se souhlasem církve
O dosavadním průzkumu i jeho možném pokračování je informován také biskup Václav Malý. "S povolením kardinála Vlka se tam výzkum udělá, ale nelze předjímat výsledky," říká. Podle mluvčího Arcibiskupství pražského Aleše Pištory by Vlk vydané povolení k průzkumu měl písemně stvrdit ve čtvrtek.
Pokud by se ostatky Anežky České v kostele skutečně našly, považoval by to Malý za velmi symbolické, zvlášť 20 let po jejím svatořečení a po pádu komunismu. "My katolíci si tu svobodu 17. listopadu 1989 duchovně spojujeme se svatořečením Anežky České, takže by to mělo takový symbolický charakter," řekl Malý.
Foto: Wikimedia, ČTK