Cholera v Zimbabwe řádí dál. Osobnosti <span>žádají invazi</span>

Zahraničí
18. 12. 2008 15:03
Zdá se, že v Zibabwe není na choleru lék.
Zdá se, že v Zibabwe není na choleru lék.

Zdá se, že v Zibabwe není na choleru lék.Epidemie cholery v Zimbabwe si podle OSN už vyžádala 1111 lidských životů a přes 20 500 obyvatel bylo nakaženo. Již tak kritická situace v zemi se stále zhoršuje a stoupá tlak na její urychlené vyřešení. Významné africké osobnosti žádají odstranění Mugabeho silou, pokud sám neodstoupí.

Nejčerstvější údaje z Oddělení OSN pro humanitární záležitosti (OCHA) o počtu mrtvých a nakažených zahrnují i nové centrum nákazy v Chegutu západně od hlavního města Harare. V této obci bylo zaznamenáno 378 případů cholery a 121 úmrtí.

ČTĚTE TAKÉ: Mugabe: Britové proti nám kvůli choleře osnují invazi

Rychlé šíření nemoci, která způsobuje silné průjmy a dehydrataci, zvýšilo mezinárodní tlak na zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho. Řada západních zemí chce aby odstoupil. Významné osobnosti, jako bývalý keňský premiér Raila Odinga nebo nositel Mugabe se k odchodu nemá. Pomohou mu afričtí sousedé?Nobelovy ceny za mír, jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu, jsou pro vyslání vojenských jednotek do země, pokud tak Mugabe neučiní.

Naproti tomu Jacob Zuma, předseda jihoafrického Afrického národního kongresu, dnes možnost vojenské intervence vyloučil. "Proč vojensky zasahovat, když tam není žádná válka?" tázal se Zuma v rozhovoru pro jihoafrický rozhlas. Cestu z politické a humanitární krize vidí v diplomatickém tlaku a ve zprostředkování pomocí Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC). Snahy o mediaci vedené bývalým jihoafrickým prezidentem Thabem Mbekim, však doposud příliš výsledků nepřinesly.

Čtyřiaosmdesátiletý Mugabe se v září dohodl s opozičním předákem Morganem Tsvangiraiem na dělbě moci. Společná vláda ale dosud vytvořena nebyla, především kvůli sporům o obsazení jednotlivých ministerských postů.

Arcibiskup Desmond Tutu by byl pro intervenci v Zimbabwe.Tsvangirai porazil Mugabeho v březnových prezidentských volbách, nezískal ale absolutní většinu. Proto se mělo konat druhé kolo. Toho se však v červnu Tsvangirai kvůli násilným útokům na opozici nezúčastnil.

Útoky podle opozice pokračují i nyní. Jen za poslední dva týdny bylo údajně uneseno kolem 20 lidí, včetně bývalé přední novinářky Jestiny Mukokové. Ta byla unesena 3. prosince a od té doby o ní nejsou žádné zprávy.

Foto: Reuters, AP, archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ