Faraonka dráždí islamisty
Do křesla egyptského prezidenta se tlačí žena
18.09.2011 15:15
Měsíc po svržení egyptského prezidenta Husního Mubaraka vyvěsila Busajna Kámilová na káhirském náměstí Tahrír heslo na podporu žen pro prezidentský úřad. A o další měsíc později oznámila, že se o funkci hodlá sama ucházet. "Řekla jsem si, že bychom o tom neměly jenom mluvit, ale že bychom to měly uvést také do praxe."
Devětačtyřicetiletá televizní moderátorka je na světla reflektorů zvyklá. Jednou se vzdala práce, protože odmítla číst podle ní nepravdivé zprávy, uvádítelevize CNN.
Mezi kandidáty zvučných jmen, jako je například bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej nebo někdejší generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá je Kámilová outsider. Je však přesvědčená, že se její kampaň dává do pohybu. Lidi prý zpočátku šokovala, pak ji začali trochu vnímat, teď už ji poslouchají s vážnou tváří.
Termín voleb ještě není znám, ale počítá se s nimi na začátek příštího roku. Kámilová objíždí Egypt už nyní a snaží se oslovit ty, na něž někdejší politická elita z Káhira zapomněla. Ve srovnání se známými politiky má mnohem menší rozpočet a nechrání ji tělesní strážci, avšak Kámilová říká, že má nadšené stoupence, s nimiž se setkává všude, kam vstoupí.
"Od chvíle, kdy jsem kandidaturu oznámila, jsme už mnohého dosáhli. Projeli jsme vesnice a přivezli revoluci do celého Egypta," říká Kámilová. Sama sebe označuje za sociální demokratku a na svých cestách naslouchá stížnostem menšin.
"Slibuji, že do voleb budu mít o Egypťanech nejvíc informací ze všech kandidátů. Vím, co chtějí beduíni, lidé z horního Egypta, koptští křesťané, dělníci a nejrůznější skupiny ze všech koutů Egypta," tvrdí žena.
Náročné cestování prý začíná nést ovoce. "Nejdřív lidé říkali, že nechtějí ženu jako prezidentku, teď už mne přijímají. Je sice zavedeno, že Egypťané nevolí ženy, ale dají hlas tomu, o němž budou věřit, že jim dokáže pomoci. Jestliže toho budu schopná, budou mne volit. Lidé jsou velmi praktičtí," tvrdí.
Svou kariéru v rozhlase a televizi zahájila krátce po ukončení univerzitních studií. Šest let moderovala večerní rozhlasový pořad Noční zpovědi. V roce 1998 byla náhle propuštěna. Přešla do televize, kde jí svěřili moderování pořadu Prosím, pochopte mne. Tam vydržela deset let až do letoška, kdy byl pořad ukončen. Před šesti lety spolu s dalšími dvěma ženami založila hnutí zvané Sledujeme vás.
Dohlíželo na vůbec první volby, jichž se zúčastnilo několik stran. Hnutí o své činnosti natočilo dokument.
Teď Kámilová točí další dokumentární film o své zkušenosti z prezidentské kampaně, na níž ji doprovází kameraman. Objíždí Egypťany pod heslem Mým programem je Egypt.
Revoluce podle ní stále pokračuje. Kámilová je kritická i vůči nynějšímu přechodnému vedení země, jímž je Nejvyšší rada ozbrojených sil. "Vím, že jsme s revolucí teprve začali a že ještě nejsme na jejím konci.
Zbývá ještě mnohé udělat. Pořád je možné, že bude téct krev stejně jako v Libyi nebo v Sýrii, protože rada se chce u moci udržet a revoluci zadusit. Jedním z nečestných scénářů je uvrhnout Egypťany do ekonomicky zoufalého stavu. Lidé teď z revoluce necítí nic pozitivního," prohlašuje Kámilová.
Takto tvrdá slova jí všeobecnou popularitu nezajistí. Avšak její výzvy k zevrubné politické změně mají široký ohlas. Profesor politologie na káhirské Americké univerzitě Valíd Kazziha tvrdí, že Kámilovou zná hodně mladých lidí. Byla tváří revoluce na náměstí Tahrír a lidé si pamatují její kritiku vojenské rady. "Krátce po revoluci s ní natáčela státní televize rozhovor, v němž došlo na kritiku vojenské rady, a moderátor do kamery ohlásil, že dostal od nadřízených pokyn interview ukončit," vzpomíná Kazziha.
Kámilová se zaměřuje na mládež a říká, že Egypt "potřebuje nejen politickou, ale i sociální revoluci". "Za Mubaraka byla politika plná podvodů a černoty, chci nastolit nové hodnoty. Věřím v toleranci a dialog mezi generacemi. Starším lidem říkám, že musíme uznávat své syny a dcery a musíme je brát vážně," vysvětluje.
Rozvedla se, má jednu dceru a nedávno se provdala za soudce Ašrafa Barudího, který bojuje za nezávislost justice. Kámilová jezdí za voliči, na konference i do ciziny a navíc ještě studuje dálkově práva.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.