Válka v Mali
Francouzi likvidují zbylé islamisty. Jejich vůdcové lapeni
05.02.2013 11:40
Francouzská armáda, hlavně její speciální jednotky a jejich čadští spojenci, pokračují na severozápadě Mali v likvidací a zajímání islamistů. Ti se sem stáhli po útěku z velkých měst jako Gao, Timbuktu a Kidal. Tuarégové oznámili, že v jejich síti skončili dva přední islamističtí velitelé.
Francouzské letectvo bombarduje pozice muslimských radikálů v pohoří Adrar des Ifoghas u alžírských hranice nedaleko města Kidal. Některé ozbrojené skupiny islamistů hledají úkryt v kopcovité krajině Tikarkaru.
Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse mají letecké operace za cíl také odříznout islamisty od zásobování.
Je pravděpodobné, že ve zdejší hornaté oblasti zadržují sedm Francouzů jako zajatce.
Maliským Tuaregům se mezitím podařilo zadržet dva důležité islamisty. Jeden z nich, Mohamed Músa al Mustafa, je odpovědný za zavedení práva šaría na severu Mali v uplynulých měsících.
Mluvčí maliského Národního hnutí za osvobození Azavadu (MNLA) uvedl, že Mustafa je mimo jiné odpovědný za to, že řadě lidí byly uřezány nebo useknuty končetiny.
Francie zahájila 11. ledna na žádost Bamaka intervenci v Mali s cílem pomoci maliské armádě zlikvidovat islamistické skupiny, které ovládly sever Mali a požadovaly pro tuto část Mali nezávislost.
Už měsíce před oficiálním zahájením operace však v Mali působily desítky příslušníků francouzských speciálních jednotek, Francouzům se hlavní pozice islamistů podařilo rychle dobýt. V brzké době by mělo na bezpečnost v oblasti dohlížet pod záštitou OSN na šest tisíc příslušníků mezinárodních afrických sil.
Mluvčí Pentagonu v pondělí večer sdělil, že americká armáda ve snaze pomoci Francouzům uskutečnila do víkendu 30 letů, při kterých přepravila kolem 610 vojáků, 760 tun vybavení a zásob a 180 tisíc litrů pohonných hmot. Tato letecká pomoc začala 27. ledna a uskutečňuje se letouny C-17, upřesnil mluvčí Rob Firman.
Pentagon se vyjádřil poté, co americký viceprezident Joe Biden v pondělí při návštěvě Paříže ocenil "rozhodnou" intervenci v Mali a "odvahu a obdivuhodnou odbornost" francouzských vojáků při operaci v této africké zemi, která se mohla stát zázemím pro mezinárodní terorismus al-Kajdy a dalších islámských skupin.
V Bruselu se koná mezinárodní konference o situaci v Mali za účasti zástupců Africké unie, OSN a regionálního bloku západoafrických států ECOWAS. Bude nejspíš řeč hlavně o tom, jak zamezit návratu islámských vzbouřenců po odchodu francouzských sil, jejichž intervence je podle všeho úspěšná a mohla by brzy skončit.
Francouzský prezident François Hollande o víkendu při návštěvě Mali prohlásil, že francouzská intervence ještě neskončila, nicméně že už brzy štafetu přeberou africké země. Hollandova popularita se po rozhodném jednání v Mali u většiny Francouzů výrazně zvýšila.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.