Hlasování v částech Keni odloženo, zatím panuje klid

Zahraničí
28. 10. 2017 14:13
Momentka z Keni.
Momentka z Keni.

V částech Keni, kde převládají stoupenci opozice, panuje klid. Keňská volební komise v pátek odložila hlasování ve čtyřech oblastech, které byly v posledních týdnech dějištěm nepokojů.

Podle dosud zveřejněných informací čtvrteční opakované prezidentské volby v Keni vyhrál současný prezident Uhuru Kenyatta. Předseda volební komise oznámil, že hlasování se zúčastnilo 34,5 procenta registrovaných voličů. Příznivci opozice tak uposlechli svého předáka Railu Odingu, který vyzval k bojkotu hlasování a volby označil za protiústavní. Očekává se, že opozice vítězství Kenyatty napadne u soudu.

V ulicích třetího největšího keňského města Kisumu a v chudinských čtvrtích metropole Nairobi, kde žijí zejména stoupenci opozice, dnes panuje klid. Nejistota ohledně politické budoucnosti země přetrvává, podotýká agentura AP s tím, že lídr opozice Odinga čtvrteční volby bojkotoval.

Volební komise na dnešek kvůli násilnostem odložila hlasování ve čtyřech ze 47 oblastí. Prozatím však platí, že se v těchto oblastech nebude hlasovat, dokud nebude zajištěna bezpečnost zaměstnanců volebních místností.

Čtvrteční hlasování bylo opakováním voleb z 8. srpna, které vyhrál dosavadní prezident Kenyatta a které kvůli nesrovnalostem zrušil nejvyšší soud, a to na základě stížnosti Odingy. Zatímco nejnovějšího hlasování se zúčastnila pouze asi třetina registrovaných voličů, v srpnu jich k volbám přišlo 80 procent.

Při násilí spojeném s opakovanými volbami přišlo o život nejméně šest lidí, včetně muže, kterého zastřelila policie. Stalo se tak podle jejího sdělení ve slumu v Nairobi při střetu mezi gangy, pocházejícími z různých etnických skupin.

Politické smýšlení, které se odvíjí od etnické příslušnosti, podle mnoha expertů snižuje demokratické vyhlídky země. Prezident Kenyatta, který ve volbách v srpnu získal 54 procent hlasů, je příslušníkem kmene Kikuyu, zatímco jeho sok, který získal 45 procent hlasů, patří ke kmeni Luo.

Odinga a Kenyatta se utkali ve volbách už v roce 2013, i tehdy však opozice hovořila o nesrovnalostech. Opoziční předák neúspěšně kandidoval i v roce 2007, kdy během dvouměsíčního etnického násilí, které propuklo také kvůli volbám, zahynulo zhruba 1100 lidí. Dalších asi 600 tisíc uprchlo ze svých domovů.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Agenti FBI zatkli soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Zahraničí
25. 4. 2025

Americký soud poslal bývalého kongresmana Santose na více než sedm let do vězení

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ