Somálsko
Islamisté se přou o pomoc hladovým. Utíkají jim plátci daní
28.07.2011 19:15 Aktualizováno 28.07. 21:38
Ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb údajně brání somálským mužům, aby se přidali k desetitisícům lidí, kteří utíkají z vyprahlých jižních a centrálních oblastí ovládaných radikály. Někde prý islamisté kvůli tomu zabíjeli. Mírovým jednotkám Africké unie (AMISOM) se ve čtvrtek podařilo získat několik pozic Šabábu v metropoli Mogadišu.
Za podpory tanků vojáci AMISOM zaútočili na trh Bakara, který je jedním z hlavních opěrných bodů islamistů v Mogadišu, a na čtvrť Bondhere. Jednotky AMISOM o síle 9000 vojáků z Ugandy a Burundi působí v Mogadišu od roku 2007 jako podpora slabé přechodné vlády. Od února výrazně postoupily a nyní mají podle Reuters pod kontrolou asi polovinu metropole.
Dnešní operace následovala po první dodávce pomoci přes letecký most z Keni, díky němuž byla ve středu doručena první zásilka humanitární pomoci pro hladovějící somálské obyvatelstvo. Letadlo Světového programu pro výživu (WFP) dopravilo deset tun potravin a další dodávka by měla následovat. Podle představitelů AMISOM ale humanitární skupiny musí udělat víc. Například v mogadišském táboře prý nepůsobí žádná humanitární organizace a zesláblí lidé se nemají jak dostat k pomoci.
Sucho, které sužuje země východní Afriky, je podle některých humanitárních organizací nejhorší za posledních 60 let a OSN před týdnem označila dva jihosomálské regiony za oblasti hladomoru. Katastrofální hlad ale kromě životů milionů lidí podle AP ohrožuje i pozice Šabábu. Hnutí, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, ovládá jih a velkou část centrálního území. Nyní se však islamisté obávají, že pohroma vypudí obyvatele, od nichž vybírají daně a které povolávají do služby ve zbrani.
V improvizovaném uprchlickém táboře nedaleko letiště v metropoli Mogadišu na humanitární pomoc čeká asi 2000 hladových žen a dětí, muži ale chybějí. Fatima Mohammedová sem s pěti dětmi putovala přes noc, aby se vyhnula islamistickým hlídkám. Ozbrojenci kvůli obavám z oslabení svých pozic uvalili v minulosti embargo na zahraniční humanitární pomoc. Nyní prý uprchlíkům říkají, že "je lepší zemřít hlady, než přijímat Západ," tvrdí Somálka. Jiná uprchlice líčí zážitky z uprchlického tábora zřízeného Šabábem, kde po útěku z oblasti Bay nakrátko našla útočiště. "Jednotky Šabábu nás nutily, abychom se vrátili domů, odkud jsme odešli kvůli hladu, nebo abychom zůstali v prázdném oploceném táboře" bez jídla a vody, řekla.
Jedním z několika málo mužů v táboře je dvaapadesátiletý Hassan Ibrahim. Z regionu Bakool sem přišel mezi prvními. Několik dní poté prý islamisté v Bakoolu zatkly stovky mužů, zbili je a donutili zůstat.
Podle AP existují náznaky, že velitelé Šabábu se neshodují v otázce zahraniční pomoci . "Někteří říkají ´Dovezte pomoc´. Jiní říkají ´Neopovažujte se´. Někteří se staví proti pomoci Západu, protože bojují proti ideologii Západu," tvrdí mluvčí mezinárodní mírové mise v Somálsku (AMISOM) Paddy Ankunda. Asi pět desítek bojovníků Šabábu podle mluvčího somálské vlády v posledních týdnech dezertovalo a přidalo se k vládním silám.
V tureckém Istanbulu se dnes kvůli koordinaci pomoci Somálsku sešli představitelé zemí Organizace islámské konference. Generální tajemník organizace Akmeleddin Ihsanoglu vyzval členy ke štědrým darům zvlášť v období ramadánu, času velkorysosti a darů. V závěrečném komuniké se Saudská Arábie zavázala přispět v přepočtu více než jednou miliardou korun a Kuvajt v přepočtu asi 169 miliony korun.
Organizace bude distribuovat pomoc ve spolupráci s WFP v oblasti Afgooye a hodlá vyslat loď s 3000 tunami humanitární pomoci. Organizace islámské konference je jednou z mála organizací, která smí operovat v oblastech kontrolovaných Šabábem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.