Pan Ki-mun: Volby v Zimbabwe jsou <span>nelegitimní</span>

Zahraničí
30. 6. 2008 07:42
Delegáti summitu Africké unie.
Delegáti summitu Africké unie.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun.Výsledek voleb v Zimbabwe "nevyjadřuje skutečnou vůli lidu, ani nepředstavuje legitimní výsledek", uvedl dnes generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Současně podle svého mluvčího vybídl obě strany, tedy prezidenta Roberta Mugabeho a vůdce opozice Morgana Tsvangiraie, aby se dohodli na politickém řešení krize, které by ukončilo násilí a zastrašování v zemi.

Prohlášení k zimbabwským volbám bylo vydáno v Tokiu, kde je korejský diplomat na návštěvě.

ČTĚTE TAKÉ: V boji Mugabeho s Mugabem zvítězil... Mugabe

Pan Ki-mun podle prohlášení opakovaně upozorňoval, že v zemi nebyly vytvořeny podmínky pro svobodné a spravedlivé volby, takže výsledek hlasování neodráží vůli lidu, ani nepředstavuje legitimní výsledek.

Robert Mugabe složil v neděli již pošesté prezidentskou přísahu.Mugabe se v neděli nechal vyhlásit vítězem prezidentských voleb, v nichž figuroval jako jediný uchazeč o nejvyšší úřad. Opoziční vůdce Tsvangirai totiž z voleb odstoupil na protest proti zastrašování opozice násilnostmi a proti nečestným podmínkám voleb.

Podporu pro politickou legitimitu svého opětného zvolení do čela Zimbabwe přijel autoritářský prezident Mugabe hledat do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde se ode dneška koná dvoudenní summit Africké unie (AU). Podle agenturních zpráv však pozorovatelé AU už jeho zvolení označili za nedemokratické a odsoudili jej i další afričtí a světoví vůdcové.

ČTĚTE TAKÉ: Afričtí ministři "podrželi" autokrata Mugabeho

Ačkoliv by situace v Zimbabwe měla být jedním z hlavních bodů jednání AU, nepředpokládá se, že by afričtí vůdcové Mugabeho kritizovali veřejně. Spíše se jej budou snažit tiše přesvědčit, aby vedl dialog s opozicí a podělil se s ní o vládu.

Ani rezoluce, jejíž text připravovali před summitem ministři zahraničí AU, zvolení Mugabeho nekritizuje. Pouze všeobecně odsuzuje násilí a vyzývá k dialogu.

Nicméně pozorovatelé AU jsou přesvědčeni, že druhé kolo prezidentských voleb v Zimbabwe neodpovídá demokratickým normám unie. Jsou však povzbuzeni "ochotou obou stran zahájit konstruktivní dialog pro zajištění míru, stability a rozvoje v Zimbabwe", uvedli v komuniké.

Podobně i další pozorovatelé z afrických uskupení řekli, že hlasování neodráží vůli zimbabwského lidu. Skupina zvaná Elders, v níž jsou i laureáti Nobelovy ceny, chtějí, aby AU výsledky odmítla a vyzvala k vytvoření přechodné vlády a novým volbám.

Tvrdě situaci v jihoafrické zemi odsoudila pouze tanzanská zástupkyně generálního tajemníka OSN Asha-Rose Migirová, která ji označila za "krajně závažnou krizi".

Delegáti summitu Africké unie.V jižní Africe jde prostě o velký problém, a to nejen z hlediska strašných humanitárních následků, ale také o nebezpečný politický precedens, upozornila Migirová ve svém projevu.

Evropský komisař pro rozvoj Louis Michel dnes odsoudil vítězství, které si uzurpoval Robert Mugabe. Není možné uznat legitimitu režimu vzešlého z tohoto hlasování. "Je to uzurpované vítězství, daleko od ducha obrody, který plane v současné Africe." AU vyzval, aby "našla politické řešení této krize".

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner dnes prohlásil, že podle Francie je Mugabeho vláda nelegitimní a vyjádřil naději, že pevný postoj vůči zimbabwskému prezidentovi zaujmou i afričtí vůdcové. Připustil nicméně, že "pro mnohé Afričany Mugabe představuje dlouhá léta velkého osvoboditele, hrdinu boje proti kolonialismu, což záležitosti komplikuje".

Robert Mugabe na summitu Africké unie v Egyptě.Jeden z mála afrických představitelů, kteří zimbabwskou vládu otevřeně kritizují, je zambijský prezident Levy Mwanawasa. Ten však na summitu chybí, protože musel být v neděli hospitalizován kvůli potížím spojeným s vysokým tlakem.

Předseda komise AU Jean Ping řekl, že Afričané by měli udělat, co je v jejich silách, aby pomohli zimbabwským stranám společně pracovat, což je v nejvyšším zájmu jejich země. Mugabeho ovšem nekritizoval.

Stejně tak se většina afrických vlád včetně jihoafrické se zdržely odsouzení Mugabeho, ať už kvůli dlouholetým vztahům s ním nebo protože nechtějí být považovány za zastánce Západu proti africkému kolegovi. Přesto zástupci Jižní Afriky a Etiopie prohlásili, že by strany v Zimbabwe měly jednat a měla by vzniknout vláda národní jednoty.

Foto: AP, archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ