Rival tripoliské vlády, generál Chalífa Haftar, požádal evropské země, aby mu při potírání migrace poskytly pomoc. Napsal to italský deník Corriere della Sera. Na Libyjskou národní armádu (LNA), které Haftar velí a která má pod kontrolou značnou část východu a jihu země, se ovšem vztahuje embargo OSN na dovoz zbraní.
Haftar se v Římě setkal s italskou ministryní obrany, s ministrem vnitra, velitelem ozbrojených sil i šéfem rozvědky. Posléze deníku Corriere della Sera v rozhovoru řekl, že se s italskou stranou shodli na tom, že Libye je v ohledu migrace pouze tranzitní zemí a je třeba jednat se státy, s nimiž sousedí.
"Co se týče kontroly jižní hranice (Libye), mohu poskytnout vojáky, ale vy Evropané musíte poslat pomoc: drony, helikoptéry, zařízení pro noční vidění, vozidla," řekl Haftar. Dovoz zbraní je přitom vzhledem k embargu OSN povolen jen vládě v Tripolisu, kterou OSN uznává. Dovoz musí schválit výbor Rady bezpečnosti OSN.
Haftar je proti embargu, jeho zrušení obhajuje bojem proti terorismu a potíráním migrace. V rozhovoru také uvedl, že ministryně obrany Roberta Pinottiová přijala program, v jehož rámci budou jeho muži cvičeni v Itálii.
Libyjský generál odsoudil dohodu mezi Itálií, tripoliskou vládou premiéra Faíze Sarrádže a milicemi na východě. O dohodě informovala na sklonku srpna mimo jiné agentura AP. Řím a Tripolis platí milicím v okolí města Sabráta, které se původně podílely na obchodu s lidmi, aby bránily migrantům vyplouvat do Evropy. Itálie později svou účast rezolutně popřela.
"Jedinou suverénní silou je naše armáda (LNA), která navíc ani nepožaduje žold. Tam, kde LNA působí, končí pašování lidí, ale také zbraní a ropy. Migrační toky se nesnížily díky milicím, ale díky našemu vojsku, které opanuje čím dál větší území," uvedl Haftar.
Na dotaz, že se mluví o chystaném jednání mezi Sarrádžovou vládou, kterou uznává mezinárodní společenství, a Haftarem, generál pouze stručně odpověděl, že o tom slyší poprvé.