Tisíce obyvatel zimbabwské metropole Harare vyšly do ulic vyjádřit své nadšení nad očekávaným svržením prezidenta Roberta Mugabeho. Toho od středy drží v domácím vězení armáda, která v zemi de facto převzala moc a její představitelé vyjednávají s autoritativním šéfem státu o jeho odstoupení. Demonstranti v ulicích vyjadřují podle agenturních zpráv nedočkavost a naději, že jejich vystoupení urychlí oficiální konec Mugabeho vlády, obviňované ze zavinění kolapsu kdysi jedné z nejbohatších afrických ekonomik.
Lidé mávají národními vlajkami, zpívají, tančí a objímají vojáky, líčí atmosféru v Harare agentura Reuters. Mnozí nesou transparenty s nápisem "Ne Mugabeho dynastii".
"To jsou slzy štěstí," cituje Reuters 34letého Franka Mutsindikwu. "Čekal jsem na tento den celý život. Konečně jsme svobodní." "Je to jako Vánoce," řekl Fred Mubay a dodal, že obyvatelé Zimbabwe dlouho trpěli. Trust Chuma, který klidně sedí na lavičce a dění přihlíží, shrnuje: "Tohle je největší den v dějinách Zimbabwe."
Odvolání Mugabeho žádá vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF), která připravuje rezoluci umožňující zahájit proces jeho sesazení. Do země se mezitím vrátil Mugabeho rival Emmerson Mnangagwa, kterého si armáda zřejmě přeje jako nového prezidenta. Toho Mugabe 6.listopadu odvolal z funkce viceprezidenta, což vyvolalo současnou krizi. O Mnangagwovi se v minulosti hovořilo jako o možném Mugabeho nástupci. Byl dlouholetým spolupracovníkem hlavy státu a někdejším šéfem bezpečnosti a těší se popularitě mezi armádními generály a válečnými veterány.
Podle zdrojů agentury Reuters uspořádá ZANU-PF v neděli ráno zvláštní setkání ústředního výboru k odvolání třiadevadesátiletého prezidenta z funkce šéfa strany. Na schůzce má být vrácena funkce viceprezidenta navrátivšímu se Mnangagwowi a funkce šéfky Ženské ligy ZANU-PF má být zbavena Mugabeho manželka Grace.
Podle opustila Mugabeho rezidenci Modrá střecha v Harare okolo 17.00 SEČ za bučení a skandování přihlížejících davů kolona vozidel. Není jasné, zda převážela i prezidenta. Popřely to ale zdroje agentury Reuters z místních bezpečnostních složek.
Ve čtvrtek agentury informovaly, že Mugabe nadále tvrdí, že zůstává jediným legitimním vládcem země, a nemíní dobrovolně odstoupit před volbami naplánovanými na příští rok.
Mugabe je prezidentem této bývalé britské kolonie na jihovýchodě Afriky od získání nezávislosti v roce 1980. Zimbabwe již řadu let sužuje hluboká ekonomická i politická krize - země se potýká s vysokou nezaměstnaností, hyperinflací, nedostatkem potravin i hotovosti. Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti.