Krize zažehnána
Agent CIA v Pákistánu propuštěn. Za "krvavé peníze"
18.03.2011 07:30
Jeho příběh připomíná bondovku. Američan Raymond Davis zastřelil, údajně v sebeobraně, v Láhauru dva Pákistánce. Islámábád ho obvinil ze špionáže, USA zprvu tvrdily, že je to diplomat. Kauza vyvolala vážnou krizi mezi Pákistánem a USA. Nyní je po všem, alespoň pro Davise. Láhaurský soud ho osvobodil a agent spěšně odletěl do Británie.
Šestatřicetiletý Američan, který v Pákistánu zjevně pracoval pro tajnou službu CIA, zastřelil koncem letošního ledna v Láhauru dva muže. Oba byli ozbrojeni a podle líčení Davise se na motorce přiblížili k jeho autu uvízlému v zácpě. Údajně ho přepadli.
Američan je zastřelil a poté telefonicky požádal o pomoc ambasádu. Automobil z velvyslanectví, který se řítil k místu krvavé události, pak srazil kolemjdoucího. Ten na následky utrpěných zranění zemřel.
Ve středu pákistánský soud Davise, který byl obžalován z dvojnásobné vraždy, nečekaně osvobodil.
Příbuzní zastřelených mu odpustili poté, co jim bylo nabídnuto vysoké odškodné, uvedl ministr spravedlnosti provincie Paňdžáb.
Podle právníka obětí dostali jeho blízcí od Spojených států odškodné 2,3 milionu dolarů (přes 40 milionů Kč), což jsou v Pákistánu ohromné peníze.
Podle zvykového islámského práva mohou příbuzní zavražděného omilostnit pachatele. Často je to spojeno se zaplacením takzvaných krvavých peněz. Dle reportérů bylo v soudní místnosti přítomno 18 příbuzných zastřelených, kteří soudci potvrdili, že dostali odškodné. Kolik to bylo, ale nezaznělo.
Právní zástupce pozůstalých kritizoval, že jeho mandanty k tomuto kroku donutili. Podle pákistánských médií vyvíjeli velký tlak na pozůstalé také náboženští "hardlineři" a snažili se je přesvědčit, aby finanční kompenzaci nepřijali.
Oficiální místa USA se k věci zprvu odmítla vyjádřit. Později ale ministryně zahraničí Hillary Clintonová zaplacení krvavých peněz popřela. "Spojené státy žádnou kompenzaci nezaplatily," prohlásila. Na otázku, kdo tedy rodinám oběti zaplatil, Clintonová odvětila: "To se musíte zeptat rodin." Na další dotaz, zda to byla pákistánská vláda, jež odškodné zaplatila, šéfka americké diplomacie řekla: "To se musíte zeptat pákistánské vlády."
Zatčení Davise vedlo k těžké diplomatické krizi mezi Islámábádem a Washingtonem. USA žádaly jeho okamžité propuštění, neboť podle nich požíval diplomatickou imunitu.
Pákistánské úřady naopak tvrdily, že Davis pracoval v pověření CIA pro soukromou bezpečnostní firmu, a proto nepožíval žádný diplomatický statut.
Případ vybičoval v Pákistánu protiamerické nálady. Islamisté dokonce požadovali popravu obžalovaného, jenž byl v pákistánské vazební věznici od 27. ledna. Že mohl údajný agent CIA nepotrestán opustit zemi, rozhořčuje přirozeně většinu Pákistánců. V Láhauru a dalších městech v okolí se v uplynulých týdnech konaly velké protiamerické demonstrace a protesty akce zřejmě zatím neskončí.
Pákistánské úřady nejspíše nakonec podlehly tlaku Spojených států, ačkoli věděly, že propuštění Davise bude u veřejnosti velmi nepopulárním krokem. Islámábád si ale nemůže dovolit, aby proti sobě příliš popudil Bílý dům. Vedle toho, že jsou to spojenci, je Pákistán značně závislý na finanční podpoře ze strany USA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.