Vzájemné spory
USA a Turecko se nemohou shodnout, každý to vidí jinak
12.10.2017 06:31 Aktualizováno 12.10. 11:58
Diplomatický spor mezi Spojenými státy a Tureckem, který vedl až k pozastavení vydávání víz, nevyřešilo ani středeční jednání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona s jeho tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem. Obě země výsledek jednání přitom hodnotí rozdílně.
Zatímco šéf americké diplomacie zdůraznil znepokojení nad nedávným zatčením pracovníka ambasády USA v Turecku, Ankara označila rozhovor za velmi konstruktivní. Mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana uvedl, že spor lze vyřešit během jediného dne.
Tillerson podle sdělení amerického ministerstva zahraničí vyzval tureckou vládu, aby předložila důkazy k obviněním dvou místních pracovníků amerického velvyslanectví, kteří byli letos zatčeni. Washington na poslední zatčení v neděli zareagoval pozastavením vydávání víz tureckým občanům. Ankara vzápětí učinila stejný krok.
Podle tureckého vicepremiéra Bekira Bozdaga se oba ministři zahraniční dohodli, že se zástupci obou zemí opět setkají a budou věc řešit společně. Erdoganův mluvčí podle Reuters prohlásil, že Erdogan obdržel americkou žádost o řešení sporu. Záležitost podle mluvčího není nijak komplikovaná a lze ji vyřešit během jediného dne.
V nynější diplomatické roztržce je v sázce mnoho, neboť armády obou zemí spolupracují v rámci NATO v boji proti takzvanému Islámskému státu (IS). Spojené státy mají na základně v Turecku bojové letouny.
Brzké oteplení ve vztazích ale není příliš pravděpodobné, neboť se objevily zmínky o tom, že turecké úřady budou vyslýchat dalšího pracovníka amerického konzulátu, poznamenala rozhlasová stanice NPR. První zadržený se k trestné činnosti prý přiznal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.