Američané <span>odposlouchávali</span> Tonyho Blaira

Zahraničí
25. 11. 2008 15:01
Speciální vztah USA a Británie byl za Blaira a Bushe silný. Obstojí?
Speciální vztah USA a Británie byl za Blaira a Bushe silný. Obstojí?

Speciální vztah USA a Británie byl za Blaira a Bushe silný. Obstojí?Americké tajné služby odposlouchávaly Tonyho Blaira v době, kdy byl britským premiérem. Uvedla to v pondělí americká televize ABC s odvoláním na bývalého pracovníka americké tajné služby NSA. Podle britských listů by odhalení mohlo poškodit tradiční speciální vztahy mezi Spojenými státy a Británií.

Bývalý arabista Národní bezpečnostní agentury (NSA) David Faulk řekl ABC, že v roce 2006 měl na základně Fort Gordon ve státě Georgia přístup k tajné databázi obsahující osobní údaje o Tonym Blairovi. NSA prý odposlouchávala i Blairovy osobní hovory.

I když americká vláda běžně shromažďuje zpravodajské informace o zahraničních vládách a jejich šéfech, mezi USA a Británií existuje podle britských listů nepsaná dohoda, že své politiky navzájem neodposlouchávají. Navíc Blair, který byl premiérem do loňského června, byl nejbližším spojencem amerického prezidenta George Bushe během nepopulární války v Iráku.

Odposlouchávají Američané i své spojence?Informace by mola poškodit "speciální vztahy" s Washingtonem, které si Londýn tolik cení, napsal list Financial Times. NSA, která sleduje komunikace po celé zeměkouli, také úzce spolupracuje se svým britským protějškem GCHQ a běžně sdílejí informace.

"Jakákoliv zmínka o tom, že CIA sleduje britskou vládu - o Tonym Blairovi nemluvě - je naprosto absurdní," prohlásil podle agentury AP mluvčí CIA Paul Gimigliano. Člen amerických tajných služeb pod podmínkou anonymity AP řekl, že "by byl šokován, kdyby existovaly záznamy o Blairovi".

Podle Faulka NSA také odposlouchávala soukromé hovory Ghazího Adžila Javara, který byl v roce 2004 jedním z předsedů rady irácké prozatímní vlády.

Faulk spolu se svou kolegyní Adrienne Kinneovou v říjnu uvedl, že odposlouchávali soukromé telefonní hovory amerických novinářů, humanitárních pracovníků a vojáků v Iráku, tedy lidí, kteří nebyli podezřelí z terorismu. Bushova vláda přitom zdůvodňovala kontroverzní předpisy pro odposlouchávání bez soudního příkazu tím, že jsou zaměřeny na podezřelé teroristy.

Bývalý šéf NSA a nynější ředitel Ústřední zpravodajské služby CIA Michael Hayden v pondělí zopakoval, že program odposlouchávání schválený po teroristických útocích z 11. září 2001 neporušuje práva Američanů.

Foto: AP, archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ