Dilema rodičů
Blbosti, sexuální narážky. Pachuť z boje o Bílý dům
08.03.2016 10:01
Letošní prezidentské volby v USA jsou plné nadávek, sexuálních narážek či zcela bizarních blbostí. Otázka je, zda dovolit dětem, aby se na politiky dívaly, napsala na svém webu stanice BBC.
Anketa:
Pro koho byste hlasovali, kdybyste mohli volit nového prezidenta USA?
-
Pro Hillary Clintonovou. 29 %
-
Pro Donalda Trumpa. 51 %
-
Pro někoho jiného. 21 %
Někteří rodiče, kteří s malými dětmi sledovali poslední republikánskou debatu, se dostali do úzkých, když favorit Donald Trump začal mluvit o svých rukách. V 80. letech jistý magazín označil Trumpa za krátkoprstého burana. Republikán Marco Rubio, poté co se stal několikrát terčem Trumpova výsměchu kvůli své výšce, urážku během kampaně ve Virginii oprášil. "Viděli jste jeho ruce?" prohodil Rubio. "Víte, co se říká o mužích s malýma rukama? Nemůžete jim věřit."
Trump se tomuto tématu během debaty vysílané televizí Fox věnoval, své ruce ukázal publiku. "Mluvil o mých rukách, že když jsou malé, tak i něco jiného musí být malé. Zaručuji vám, že tady není žádný problém. Ručím za to," řekl Trump.
Tohle byl trapný moment pro Michele Libertonovou z New Jersey: "Dívala jsem se se svou 13letou dcerou. Když padl ten komentář, podívala jsem se na ni, abych viděla její reakci. Řekla: ´Uf, mluví o tom, co si myslím´?"
"Moje děti se obvykle dívají na debatu se mnou. Jsem rád, že tomu tak posledně nebylo," napsala politická reportérka NBC Tracie Pottsová na twitteru. "Nechtěla jsem vysvětlovat Trumpovo mužství."
Množství podpásových ran
Ještě před touto debatou se začala řada rodičů rozmýšlet, zda jsou politické debaty či jakékoli jiné politické pořady k volbám vhodné pro malé děti, neboť obsahují množství podpásových ran a jsou obecně nevypočitatelné.
Nehledě na to, že kandidáti stále častěji používají nadávky, objevily se také momenty, jakým byla Trumpova poznámka k moderátorce Foxu Megyn Kellyové o tom, že z ní odevšad kapala krev, když ho během debaty grilovala, nebo Trumpovo posmívání novináři se svalovou dystrofií či vzájemné častování kandidátů za přílišné pocení či mokré "spoďáry".
"Tohle je poprvé, co přemýšlím o tom, zda mohu normálně sledovat debatu se svými dětmi," prohlásil Steven Schlozman, který je dětským psychiatrem a který působí na Harvardu.
Podle Schlozmana děti porozumí základní koncepci voleb, když nastoupí do základní školy, kde obraz prezidenta visí a kde zaslechnou učitele bavit se o aktuálních událostech. Ačkoli tvrdí, že vždy podporuje sledování politických pořadů v televizi s dětmi, nynější prezidentské volby však podle něj předvedly tolik věcí, které jsou v rozporu s tím, co děti učíme o uctivosti či o způsobu, jak se vyjádřit k názoru někoho jiného.
"Jako rodiče musíme zakročit a říci, že s tímto politikem můžeme souhlasit, nebo ne, ale o to nejde. Tohle není způsob dospělých či ostatních, jak ukázat nesouhlas," řekl.
Dětský psycholog a autor šesti knih o dětském rozvoji Larry Kutner se tolik neobává dopadu na malé děti. Tvrdí, že debaty je možné využít jako výchovný nástroj pro dospívající a předpubertální děti.
Podvody a manipulace
"Jednou z věcí, která teenagery a budoucí teenagery fascinuje, jsou podvody a manipulace," řekl. "Pokud se na to vaše dítě dívá, sledujte to s ním a zdůrazněte: 'Hele, všimnul sis, že neodpověděl na otázku? Uchýlil se k emočnímu sporu.' Takovéto věci jim pomohou, aby se stali emocionálně informovanými teenagery," dodal.
Pak jsou zde rodiče jako Linda Sarsourová, která je ředitelkou Arabsko-americké asociace. Ta jednoho dne přišla domů přesně poté, co její jedenáctiletá dcera slyšela, jak Rubio prohlásil, že palestinská samospráva má silné vazby na terorismus a učí malé děti, že skvělou věcí je zabíjet Židy.
"Fakt, že se tohle říká, jim ubližuje," řekla o svých dětech. "Mají z toho strach, protože neví, o kom mluví, a protože to může být o nich. Otázkou je, co se stane, pokud jeden z nich bude naším prezidentem. Co budeme dělat?"
Sarsourová, která je dcerou palestinských přistěhovalců, nechce, aby se její děti na debaty dívaly, a na facebooku radí ostatním muslimským rodičům, aby v tom dětem zabránili, alespoň pokud jsou děti doma samy.
Vystrašení rodiče
Schlozman souhlasí, že je asi moudré, že děti, jako jsou ty Sarsourové, se nebudou dívat samy a že si obecně rodiče chtějí před společným sledováním volební pořad prověřit. Jednou z nejhorších věcí, která se podle něj může stát, je to, když dítě vidí rodiče vystrašené z volebního pořadu.
Podle Kutnera nebude fungovat, pokud rodiče jednoduše sledování debat zakážou. Když to neuvidí doma, tak se o tom dozví ve škole nebo na sociálních sítích.
"Nechcete dát dětem najevo, že takováto témata jsou nepřístupná, že o nich nelze mluvit. Vaše dítě se bude ptát," řekl. "Chceme, aby se naše děti dokázaly zeptat na jakékoli téma, ať je to homofobní chování, rasistický přístup či přerozdělení příjmů, a aby se ptaly na věci, které jim ukážou, jak se my sami s takovými komplexními problémy potýkáme," dodal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.