Americký federální soud schválil žádost zvláštního vyšetřovatele Jacka Smitha, aby se dále nezabýval obžalobou Donalda Trumpa z pokusu zvrátit výsledky prezidentských voleb z roku 2020. Smith svou žádost zdůvodnil tím, že Trump se v lednu vrátí do funkce hlavy státu. Informují o tom dnes agentury Reuters a AP, které připomínají dlouhodobou politiku amerického ministerstva spravedlnosti, jež chrání úřadující prezidenty před stíháním.
Nebude pokračovat ani vyšetřování osmasedmdesátiletého politika kvůli podezření z neoprávněného přechovávání vládních dokumentů.
Krok prokuratury, který se očekával, podle Reuters ukazuje, že vítězství republikána Trumpa v prezidentských volbách nad demokratkou Kamalou Harrisovou nebylo jen politickým triumfem, ale také právním.
Trump před čtyřmi lety ve volbách prohrál s demokratem Joem Bidenem, svou porážku ale neuznal a začal šířit nepravdy o tom, že Biden zvítězil jen kvůli podvodům a volebním nesrovnalostem. Vytvářel také tlak na činitele některých amerických států ve snaze zvrátit výsledek hlasování a po svém viceprezidentovi Mikeovi Penceovi požadoval, aby odmítl volební výsledky potvrdit. Vše vyvrcholilo bezprecedentním útokem Trumpových příznivců na Kapitol 6. ledna 2021, při němž přišlo o život několik lidí.
Podle loňského vyjádření vyšetřovatelů byl Trump po volební prohře odhodlaný zůstat u moci a činil kroky, kterými chtěl podvrátit "základní demokratické principy americké federální vlády, konkrétně proces hlasování, sčítání hlasů a potvrzování výsledků v prezidentských volbách". Mimo jiné se tím měl dopustit spiknutí s cílem podvést americkou vládu a pokusu připravit voliče o jejich právo na spravedlivé volby.
Trump po celou dobu tuto obžalobu stejně jako další tři označoval za hon na čarodějnice a politickou kampaň proti své osobě.
Federální soudkyně Tanya Chutkanová dnes na žádost vyšetřovatele rozhodla o ukončení případu.
Smith jiný soud požádal i o ukončení Trumpova stíhání kvůli údajně neoprávněnému přechovávání tajných vládních dokumentů. Soud se sice zatím k žádosti nevyjádřil, předpokládá se však rovněž její rychlé schválení.
Trump si po svém odchodu z funkce v roce 2021 nechal do rezidence na Floridě přepravit krabice plné oficiálních dokumentů ze svého funkčního období, mezi nimiž podle vyšetřovatelů byly i materiály s označením "přísně tajné".
Trump část z nich odmítal vrátit, podle prokuratury se je snažil schovávat před úřady i vlastním právníkem a federální vláda je zajistila až po razii v resortu Mar-a-Lago.