Brazílie: volby za časů násilí a korupce

Zahraničí
6. 10. 2018
Druhý nejžhavější aspirant na vítězství Jair Bolsonaro byl pobodán na ulici.
Druhý nejžhavější aspirant na vítězství Jair Bolsonaro byl pobodán na ulici.

Favorit brazilských prezidentských voleb Lula da Silva nemůže kandidovat, protože sedí ve vězení kvůli korupci. Druhý nejžhavější aspirant na vítězství Jair Bolsonaro leží v nemocnici, neboť byl pobodán na ulici. Osudy hlavních lídrů levice a pravice výstižně charakterizují současné žalostné poměry v Brazílii, která se chystá 7. října volit novou hlavu státu.

Korupce, organizovaný zločin, války gangů, armáda v ulicích. Takový je obrázek dnešní Brazílie, jež zažívá jedno z nejkrušnějších období své existence. Pátá nejlidnatější země světa, v níž žije dvě stě deset milionů obyvatel, poslední dobou čelí obrovskému nárůstu násilí. Loni tam bylo zavražděno skoro 64 tisíc lidí, to znamená sedm osob za hodinu. "Pokud jde o počet mrtvých, Brazílie má tolik obětí jako státy, které jsou ve válce," upozorňuje socioložka Samira Buenová z nevládní organizace Fórum, podle níž patří Brazílie mezi deset nejnebezpečnějších zemí světa.

Kvůli enormnímu nárůstu kriminality byl začátkem roku ve státě Rio de Janeiro, ležícím na východním pobřeží, vyhlášen výjimečný stav a kontrolu nad třetím nejlidnatějším brazilským regionem převzala armáda. Ta byla nedávno pověřena zajištěním bezpečnosti také na severu země, ve státě Roraima, kam prchají desetitisíce Venezuelanů před diktátorským režimem Nicoláse Madura. Není divu, že brazilský real nedávno klesl na své minimum k dolaru za poslední čtvrtstoletí.

Smrt byla blízko

Za této situace proběhnou v zemi prezidentské volby, v nichž je nyní největším favoritem kandidát krajně pravicové Sociální liberální strany Jair Bolsonaro, jenž se zotavuje v nemocnici poté, co byl začátkem září pobodán během předvolebního mítinku v centru města Juiz de Fora na východě Brazílie. Na politika zaútočil Adelio Bispo de Oliveira, bývalý radikální stoupenec levicové Strany socialismu a svobody, který podle svých slov jednal "z Božího příkazu". Bodl Bolsonara ve chvíli, kdy ho rozradostněný dav nesl na ramenou ulicí. Čepel nože mu zapíchl dvanáct centimetrů pod kůži a způsobil mu vážná vnitřní zranění. Než byl prezidentský kandidát v kritickém stavu převezen na jednotku intenzivní péče, ztratil dva litry krve.

Třiašedesátiletý politik podstoupil úspěšnou operaci a v současnosti je mimo ohrožení života, z nemocnice však bude propuštěn pravděpodobně až po prvním kole voleb. To mu ovšem nebrání pokračovat s podporou svých blízkých v boji o prezidentské křeslo z nemocničního lůžka. "On teď nemůže jít do ulic, ale my ano," zdůraznili odhodlaně jeho syn Flavio před sdělovacími prostředky společně s kandidátem na viceprezidenta, bývalým generálem Hamiltonem Mouraoem. Jeho šéf mezitím pokračuje v kampani přes sociální sítě, což mu jde ze všech třinácti brazilských prezidentských kandidátů zdaleka nejlépe.

Rasista, homofob, sexista

Podle průzkumů Bolsonarovi po nezdařeném atentátu mírně vzrostly volební preference, hlas by mu dalo necelých třicet procent obyvatel. Na druhou stranu skoro polovina voličů dává jasně najevo, že je pro ně bývalý armádní kapitán absolutně nevolitelný. Dlouholetý poslanec se netají svým obdivem k vojenské juntě, která zemi vládla mezi lety 1964 a 1985. Jedinou její chybou podle něho bylo, že své odpůrce mučila, místo aby je rovnou zabíjela. Zasazuje se o volné držení zbraní, je proti potratům, z duše nenávidí černochy a homosexualita je podle něho způsobena "nedostatkem bití při výchově".

Politik přezdívaný brazilský Trump je navíc pod palbou kritiky za své sexistické výroky. Loni musel zaplatit odškodné za morální újmu ve výši deseti tisíc brazilských realů (přibližně padesát tisíc korun) poslankyni Marii Rosariové za to, že ji urazil během debaty o sexuální agresi proti ženám. Bolsonaro jí řekl, že ona se bát nemusí, protože je tak ošklivá, že by ji nikdo znásilnit nechtěl. O rok dříve zase řekl, že si ženy nezaslouží dostávat stejný plat jako muži, protože časem otěhotní. O své dceři prohlásil, že byl po čtyřech zplozených synech oslabený, a proto se mu narodilo děvče. S podporou brazilských voliček tedy počítat nemůže. Právě naopak, ženy proti němu na sociálních sítích spustily kampaň nazvanou #On ne, kterou podpořila řada brazilských celebrit jako herečka Deborah Seccová nebo modelka Sasha Meneghelová.

Lula je Haddad

Bolsonaro ovšem oslovil spoustu jiných voličů, kteří měli hlavně po krk nekonečných korupčních skandálů, jež v minulých letech zasáhly nejvyšší politické vedení země a kvůli nimž se dostal do vězení i bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který vládl během dvou funkčních období v letech 2003-2010. Když nesmírně populární lídr Strany pracujících opouštěl prezidentský úřad, protože potřetí za sebou nesměl kandidovat, pomohl ke zvolení kolegyni Dilmě Rousseffové, která byla ovšem v roce 2016 sesazena také kvůli podezření z korupce. Nahradil ji současný prezident Michel Temer z Brazilského demokratického hnutí. Ani on se však nevyhnul vyšetřování pro podezření z braní úplatků, přestože mu nakonec nebylo prokázáno.

Lula se letos, kdy opět může kandidovat, rozhodl vrátit prezidentský úřad do rukou své Strany pracujících a znovu se postavit do čela země. Podle průzkumů by volby s přehledem vyhrál, to by ovšem nesměl v dubnu nastoupit na dvanáct let do vězení za účast v rozsáhlé korupční kauze týkající se předražování státních zakázek ropné firmy Petrobras a stavební společnosti Odebrecht. Podle soudu bývalý prezident inkasoval na úplatcích v přepočtu šestadvacet milionů korun a luxusní byt na pobřeží ve městě Guarujá.

Přesto pokračoval v kampani, dokud mu nejvyšší volební soud na konci srpna účast ve volbách definitivně nezakázal. Necelý měsíc před prvním kolem tak Strana pracujících musela neochotně představit svého nového kandidáta, který Lulu nahradí. Stal se jím bývalý starosta Sao Paula a ministr školství Fernando Haddad, jenž v současnosti počítá s podporou necelých dvaceti procent voličů a s největší pravděpodobností se utká s Bolsonarem o konečné vítězství ve druhém kole voleb, které by se konalo 28. října. Kandidáta Brazilské socialistické strany Cira Gomese, který je na třetím místě, by totiž volilo sotva jedenáct procent voličů.

Preference osmapadesátiletého ekonoma libanonského původu Haddada poslední dobou mírně rostou. Lula ovšem nenechává nikoho na pochybách, kdo by zpovzdálí tahal za nitky, pokud by jeho náhradník zvítězil. "Fernando Haddad bude vládnout s Lulou. Lula je Haddad. Haddad je Lula," napsal ve svém dopise z vězení.

Autor: Roman CasadoFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné