<span>Džihád není?</span> Politicky korektní bezpečnostní strategie USA

Zahraničí
7. 4. 2010 18:45
Ne každý muslim je terorista, ale skoro každý terorista je muslim.
Ne každý muslim je terorista, ale skoro každý terorista je muslim.

Obama ve svém bojovém obleku. Každý prezident má trochu jiný.Poradci amerického prezidenta Baracka Obamy odstraní z hlavního dokumentu o americké bezpečnostní strategii náboženské termíny jako islámský extremismus nebo džihád. V přepsaném textu bude zdůrazněno, že USA na muslimský svět nepohlížejí prizmatem terorismu.

S odvoláním na nejmenované americké protiteroristické představitele to dnes napsal izraelský deník Haarec.

Podle deníku jde o významný posun v národní bezpečnostní strategii, v jejíž předchozí verzi minulý prezident George Bush obhajoval preventivní válku a v níž se uvádí, že boj s islámským radikalismem je velký ideologický konflikt počínajícího 21. století.

Chystané Obamovy změny jsou součástí širšího úsilí Bílého domu změnit rétoriku vůči muslimskému světu. Obama s tím začal před rokem, když v káhirském projevu slíbil nový druh vztahů k muslimům.

Ne každý muslim je terorista, ale skoro každý terorista je muslim.-Člen americké Národní bezpečnostní rady Pradeep Ramamurthy k tomu řekl: "Vezměte si zemi, v níž se většina obyvatel nehodlá připojovat k terorismu. Vy tam přijdete a řeknete: ‚My vám tady postavíme nemocnici a vy za to nebudete teroristy.‘ To nedává velký smysl."

Ramamurthy vede v radě čtyřčlennou skupinu, která od loňského května pracuje na změně rétoriky nejen v souvislosti s terorismem. "Chcete, aby se o USA hovořilo jako o zemi bojující proti terorismu, nebo jako o zemi, s níž chcete obchodovat?" táže se Ramamurthy.

Obamova administrativa se inspirovala z nečekané strany, bývalým prezidentem Ronaldem Reaganem. Při návštěvě Číny v roce 1984 hovořil o vzdělání, dobývání vesmíru i svobodě, ale nevyslovil slova komunismus ani demokracie.

ČTĚTE TAKÉ: Muslimové chválí káhirský projev Baracka Obamy
                        Egypt: média tutlala masový útok na křesťanský kostel 

                                        

Podobně jako Reagan v Číně si počínal Obama loni v Káhiře. O terorismus pouze zavadil a soustředil se na spolupráci. Oznámil například, že se USA připojí k boji Organizace islámské konference proti dětské obrně.

Zrcadlo, zrcadlo... Vedou muslimové svatou válku se Západem?Tato nemoc se týká Nigérie, Pákistánu a Afghánistánu. Někteří muslimští představitelé o očkování hovořili jako o sterilizační kampani CIA. Loni OIC a náboženští vůdci doporučili rodičům, aby své děti naočkovat nechali. Michael Galway z nadace Billa a Melindy Gatesových řekl, že díky novému přístupu americké vlády se zřejmě podařilo v OIC postoupit na novou úroveň boje proti obrně.

Analytici připomínají, že to není Obama, kdo vymyslel koncept vstřícnosti vůči muslimům. Byl to Bush, kdo přinesl do Bílého domu první korán, kdo chválil muslimské demokracie jako Turecko a uspořádal jako první ramadánovou večeři iftár. Jeho administrativa ale zvolila nevhodný slovník.

Válku proti terorismu označila za křížové tažení, invazi do Afghánistánu původně pojmenovala Operace nekonečná spravedlnost, což mnoha muslimům znělo příliš nábožensky. O nepřátelích USA hovořila jako o islámských extremistech a radikálních účastnících svaté války - džihádu.

ČTĚTE TAKÉ: Každý druhý Rakušan považuje islám za hrozbu
                       
V Německu je skoro tolik muslimů jako v celé Americe 

Guantánamo. Ne teroristé, ale regulérní bojovníci proti Západu?Karen Hughesová, která byla za Bushovy vlády vysokou diplomatkou v muslimských zemích, marně doporučovala slovník změnit. "Měli jsme se vyhnout nábožensky zabarvené rétorice. Kdykoli tam slyší slova jako islámský extremismus, džihád, islámský fundamentalismus, chápou to jako útok na svou víru," řekla.

Politolog Peter Feaver si myslí, že korektní rétorika zatím nepřinesla žádný zisk na Blízkém východě a že Obama navíc zůstává hluchý k problémům domácí bezpečnosti. Cituje selhání v případě prosincového pokusu o útok na americké letadlo na lince z Amsterdamu do Detroitu.

Ramamurthy ale trvá na tom, že je třeba vytrvat. Obama v červnu pojede do Indonésie, do země s největším počtem muslimů, a očekává se, že tam opráší témata z Káhiry.

Foto: Bílý dům a ČTK/AP

Autor: AP, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ