V Německu je skoro tolik muslimů jako v celé Americe
08.10.2009 17:15
Islám je po křesťanství druhým nejrozšířenějším náboženstvím na Zemi. A takřka každý čtvrtý člověk na světě je muslim. Poprvé jsou tak dispozici přesnější čísla o počtu lidí, kteří věří v Alláha. Mnohé může překvapit, že v Německu žije více muslimů než v celé Americe.
Dospěla k tomu americká organizace Pew Forum on Religion and Public Life, která zkoumala údaje ze sčítání lidu, z demografických studií a průzkumů veřejného mínění v 232 různých zemích a teritoriích.
Počet muslimů podle Pew je 1,57 miliardy. Dosavadní odhady se velmi lišily a pohybovaly se mezi jednou miliardou a 1,8 miliardy. Jde o druhé nejrozšířenější náboženství na zemi po křesťanství, které má 2,1 až 2,2 miliardy stoupenců.
Podle představitele zmíněné organizace Briana Grima je celkové číslo překvapivé: "Celkově je toto číslo vyšší, než jsem očekával," konstatoval vědec.
ČTĚTE TAKÉ: Překvapení Němci. Muslimů v zemi je více, než mysleli
Evropa plná Mohamedů: prorok vytlačuje tradiční jména
Britští muslimové přibývají desetkrát rychleji než ostatní
Srdce islámu sice bije na Blízkém východě, ale ten už není jeho těžištěm. Nejvíce muslimů, přes 60 procent, žije ve zbytku Asie, uvádí se ve zprávě, na níž výzkumné středisko Pew Forum on Religion and Public Life pracovalo tři roky a která je považována za nejobsáhlejší svého druhu.
Dvacet procent světových muslimů obývá Blízký východ a Severní Afriku, 15 procent subsaharskou Afriku, 2,4 procenta Evropu a 0,3 procenta americký kontinent.
Nejsilnější muslimskou populaci má Indonésie (203 milionů), dále pak Pákistán, Indie, Bangladéš a Egypt. V Indii je ale 161 milionů muslimů menšinou.
Na 300 milionů muslimů obývá země, kde islám není většinovým náboženstvím. "Všeobecný názor, že muslimové jsou Arabové a Arabové jsou muslimové, tato zpráva jednoduše vyvrací," konstatovala politoložka Amaney Jamalová z Princetonské univerzity.
Evropa je domovem 38 milionů muslimů, což představuje zhruba pět procent obyvatel starého kontinentu. Ve Spojených státech lidé, kteří se hlásí k islámu, tvoří pouhých 0,8 procenta populace.
ČTĚTE TAKÉ: Afričanů je přes miliardu. Experti: Půjdou do Evropy
EU pod tlakem. Strach z islamistů vede k autocenzuře
Dokument ukazuje i taková zajímavá data, jako že v Německu se k islámu hlásí více lidí (asi čtyři miliony) než v Libanonu a skoro tolik jako v Severní a Jižní Americe dohromady (4,6 milionu). Nedávné sčítání ve Spolkové republice došlo k čílsu 4,3 milionu. V Číně jich je víc než v Sýrii a počet muslimů v Rusku překonává jejich množství v Jordánsku a Libyi dohromady.
Mezi registrovanými muslimy se odhadem 10 až 13 procent hlásí k šíitské větvi islámu a 87 až 90 procent jsou sunnité.
Téměř všichni šíité jsou přitom soustředěni do čtyř zemí: Íránu, Pákistánu, Indie a Iráku. Zmíněná čísla ale nejsou přesná, protože jen málo zemí příslušnost k jednotlivým větvím islámu zaznamenává.
V roce 2010 hodlá organizace Pew Forum vydat zprávu zabývající se tempem růstu muslimské populace a předpokládanými trendy do budoucnosti. Příští rok by měla být rovněž zahájena podobná studie o křesťanství ve světě.
Foto: ČTK/AP, Reuters a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.