FBI, CIA a mučení. Jako hodný a zlý policajt?
20.05.2008 19:25 Aktualizováno 20.05. 20:18
Americká Národní bezpečnostní rada vlády prezidenta George Bushe ignorovala kritiku Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ohledně kontroverzních praktik při výsleších, jimiž byli v prvních letech po útocích z 11. září 2001 vystaveni podezřelí z terorismu.
Vedení FBI se také kvůli tomu střetlo s americkým ministerstvem obrany a nařizovalo svým agentům, aby se na pochybných činnostech nepodíleli.
Vyplývá to z dnes zveřejněné zprávy kontrolního úřadu amerického ministerstva spravedlnosti, který vyšetřoval okolnosti kolem údajného mučení vězňů.
V dokumentu o 370 stránkách se uvádí, že pracovníci FBI, kteří byli přizváni k výslechům vedeným členy Ústřední zpravodajské služby (CIA) či příslušníky americké armády na třech zámořských základnách USA, vystupovali proti nejtvrdším způsobům vyšetřování. "Zpravidla se neúčastnili špatného zacházení" a mnohdy odsuzovali případy, jichž byli svědky, píše se ve zprávě.
Inspekce ministerstva spravedlnosti se opírá o svědectví více než tisícovky agentů FBI k více než třem letům výslechů po teroristickém útoku na USA ze září 2001. Pracovníci odpovídali na dotazy, zda viděli, že vězni například na americké základně Guantánamo na Kubě podstupují waterboarding, tedy že se jim na hlavu potaženou plátnem nebo igelitem lije voda a vyvolává v nich tak pocit topení, nebo jsou zastrašováni vojenskými psy či se před nimi ničí korán.
Agenti FBI podle jejich vlastního kontrolního úřadu často vyjadřovali před svými nadřízenými pochybnosti o tom, zda je tato činnost legální.
Spory vypukly zejména v případě výslechů vysoce postavených činitelů Al-Káidy jako je Abú Zubajdá, který byl blízkým spolupracovníkem nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina, či Muhammad Kahtání často podle agentury AFP označovaný jako 20. letecký pirát, jenže se měl zúčastnit atentátů z 11. září.
Jeho advokátka dnes řekla, že Kahtání, který byl jedním ze šesti lidí zadržovaných na Guantánamu, které Pentagon v únoru obžaloval z přípravy teroristických útoků z 11. září, se před měsícem pokusil o sebevraždu. Podnítila ho k tomu prý možnost vynesení rozsudku smrti. Třikrát se říznul na blíže neupřesněném místě a byl hospitalizován. Žaloba proti němu byla nakonec stažena.
Americká vláda v minulosti obhajovala tvrdé metody výslechů s odůvodněním, že přinášejí výsledky a pomáhají bezpečnostním orgánům zabraňovat dalším možným teroristickým útokům. Když se k prvním důkazům o kontroverzních technikách dostala média a záležitost začal vyšetřovat i Kongres, dala se Bushova administrativa na ústup. Například waterboarding zakázal šéf CIA údajně v roce 2006.
Foto: amnestyinternational.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.