Nosil je i Chávez
Hity ve Venezuele: neprůstřelné vesty a obrněná auta
16.11.2014 08:00
Venezuela je známá svou posedlostí soutěžemi krásy a plastickými operacemi. Nyní je ale nejnovějším módním hitem neprůstřelné oblečení a automobily, které mají obyvatele chránit před násilnou kriminalitou. Miguel Caballero, kolumbijský návrhář známý díky svému neprůstřelnému oblečení, uvedl, že za posledních sedm měsíců stoupl o 30 procent prodej jeho oblečení, které krom diktátu módy a stylu splňuje také ochrannou funkci proti kulkám.
Skvělou reklamou na neprůstřelné vesty byl zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez, který je většinou nosil pod košilí, často v jeho oblébené červené barvě, což ho činilo na první pohled trochu buclatého. Chávez měl drahé, co nejtenčí, speciálně upravené vesty.
Venezuela je zemí bohatou na ropu, kde zeje velká propast mezi bohatými a chudými. V celosvětovém žebříčku je na druhé příčce co do počtu vražd na jednoho obyvatele. Drahá ochranná opatření, jako jsou neprůstřelné obleky, obrněné vozy a osobní strážci, bývala vyhrazená pro prezidenty a celebrity typu popové hvězdy Rickyho Martina.
Ale Venezuela je stát s násilným chaosem. Podle vládních údajů jsou týdně ohlášeny nejméně čtyři únosy a podle nevládních skupin denně umírá násilnou smrtí 65 lidí. Nijak proto nepřekvapí, že se všeobecně šíří posedlost vlastním přežitím.
Podle Caballera jsou jeho zákazníky venezuelští podnikatelé a politici, ale také cizinci, kteří "sázejí na jistotu, a pokud cestují po Venezuele, nosí naše oblečení".
Venezuela leží na moři ropy. Ale zároveň jsou tu také miliony střelných zbraní a počet vražd činí podle údajů OSN 54 na každých 100 tisíc obyvatel. Vyšší počet má jen Honduras. Caballero sídlí v Bogotě, ale od letošního dubna má ve Venezuele vlastního distributora, který zastupuje jeho zájmy.
Je jím Rodolfo Asensi, jehož rodina má z první ruky zkušenost s únosem. Od té doby sám nosí neprůstřelné sako nebo alespoň vestu, aby se chránil. Nakoupit už u něj bylo mnoho zákazníků - majitelé obchodů, podnikatelé snažících se chránit sebe i svou ochranku, cizinci, a dokonce i manželky hledající způsob, jak zajistit bezpečí svých mužů a dětí.
Ti všichni byli ochotní zaplatit v přepočtu i více než 2000 dolarů (více než 44 tisíc korun) podle toho, o jaké oblečení mají zájem.
Krom oblečení se ale dají koupit i jiné druhy ochrany. Obyvatelé Venezuely si například mohou nechat vylepšit auto tak, aby bylo neprůstřelné. V roce 2007 tuto službu nabízelo 18 firem, nyní už jich jsou více než čtyři desítky.
Podnikatel, který si nepřál být jmenován, zaplatil 40 tisíc dolarů za vylepšení svého vozu i auta své manželky. "Je to spousta peněz, ale dělám to pro bezpečnosti své rodiny," řekl. Na každém kroku ho doprovází bodyguard, který vydělává 2500 dolarů měsíčně.
Lidé také investují do bezpečnostních opatření ve svých domech, jako jsou kamery, alarmy, tlačítka informující policii, že se něco děje, anebo GPS sledující jejich automobily. Šéf bezpečnostní firmy V-Safe Rafael Cadalzo si nechal v domě udělat neprůstřelná okna.
Roste také počet společností, které nabízejí pronájem pancéřovaného vozu a ochranky mladým i dospělým, kteří si chtějí vyrazit večer za zábavou. Taková služba přijde na zhruba 1000 dolarů za šesti až osmihodinovou výpůjčku.
Lidé, kteří si podobné výdaje nemohou dovolit, buď organizují oslavy, které začínají dřív tak, aby skončily za světla, anebo se domluví a nechají u sebe hosty přenocovat.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.