Státní převrat. Vojáci honduraské armády dnes zatkli levicového prezidenta Manuela Zelayu, přepravili jej na leteckou základnu na předměstí hlavního města Tegucigalpy a poté za hranice země. Stalo se tak těsně před začátkem kontroverzního referenda, jímž chtěl Zelaya získat souhlas pro změny v ústavě a tím možnost setrvat ve funkci i po vypršení současného mandátu.
Opozice označila jeho snahy za "jízdenku do diktatury".
Vojáci ráno obklíčili prezidentův dům, pak do něj vjelo několik nákladních vozidel, která posléze vyjela. Rezidenci stále hlídají policisté, sám prezident se ale neobjevil. Zelaya se později ohlásil z Kostariky, kam ho vojáci přepravili.
Zelaya po svém příjezdu do ciziny tamním televizím řekl, že ho vojáci "unesli a zavlekli" do Kostariky. Přepadli ho prý brzy ráno, když byl ještě v pyžamu. "Pro státní převrat neexistuje žádné ospravedlnění," uvedl. Dodal, že ho vojáci ohrožovali zbraní. "Mířili mi na hruď a na hlavu a říkali, že jen plní rozkazy," popsal. Řekl, že bude usilovat o to, aby mohl svůj mandát dokončit.
Prezident na dnešek vyhlásil referendum o ústavních změnách, které by mu umožnily zůstat v čele země.
Kontroverzní plebiscit však vyvolával konfliktní situace už v minulých dnech: armádní velení odmítlo pomoci Zelayovi referendum uspořádat, prezident vzápětí nejvyšší velení odvolal, ale nejvyšší soud nařídil jeho obnovení.
Prezident prohlásil, že nařízení soudu neuposlechne. Zelayův prezidentský mandát vyprští 27. ledna 2010. Podobně jako v jiných zemích regionu je prezident Hondurasu volen pouze na jedno období.
Šéf generálního štábu Romeo Vásquez Velásquez už před několika dny oznámil, že referendum podpořit nemůže, současně ale vyloučil možnost převratu. Armáda odmítla rozvážet do volebních místností urny a hlasovací lístky, ačkoli je to ze zákona její úkol. Prezident to poté označil za "technický státní převrat".
Zelayu, blízký spojenec venezuelské hlavy státy Cháveze, tento týden v rozhovoru pro list El País uvedl, že plánované snahy jej svrhnout pohasly poté, co je odmítly podpořit Spojené státy.
Státní zastupitelství a nejvyšší soud označily plebiscit za nezákonný, i když jeho výsledek není právně závazný. Podle justičních odborníků jde o součást snah prosadit změnu základního zákona země neústavní cestou.
Původně se mělo referndum konat souběžně s prezidentskými volbami letos v listopadu.
Podle jednoho z honduraských poslanců se ale zákonodárci asi ještě dnes chystají dočasným prezidentem země jmenovat šéfa parlamentu Roberta Michelettiho, který by stát vedl do voleb. Ty se mají konat 29. listopadu.Některé latinskoamerické státy už prý uvedly, že nové vedení neuznají.
Poté, co se rozšířila informace o Zelayově exilu, shromáždili se před prezidentským palácem demonstranti. Policie proti nim údajně použila slzný plyn. Ulicemi projížděly tanky a vojenská auta.
Evropská unie odsoudila dnešní zatčení honduraského prezidenta vojáky. České předsednictví EU oznámilo, že žádá jeho okamžité propuštění.
Kdo je svržený honduraský prezident Manuel Zelaya |
|
Foto: Reuters a ČTK/AP