<span>Hudebník Jean</span> se chce obětovat. Jako prezident Haiti

Zahraničí
6. 8. 2010 11:00
Wyclef Jean - jak naladit národ na dobrou notu.
Wyclef Jean - jak naladit národ na dobrou notu.

Wyclef Jean - jak naladit národ na dobrou notu.Muzikant na cestě do prezidentského úřadu. Wyclef Jean se ve čtvrtek oficiálně zaregistroval jako kandidát do listopadových prezidentských voleb na jeho rodném Haiti. Jeho šance na zvolení jsou slušné. Trojnásobného vítěze Grammy, který žije v USA, podporují hlavně mladí Haiťané.

"Wyclef se zaregistroval jako kandidát na prezidenta za mou stranu," řekl Daniel Jean Jacques, šéf strany Viv Ansanm, za niž se Jean rozhodl kandidovat.

Zpěvák, skladatel a hudební producent přiletěl ve čtvrtek do své rodné země i s rodinou soukromým letadlem. Když dorazil v doprovodu manželky a dcery do úřadu volební komise v haitské metropoli Port-au-Prince, oslavovaly ho desítky fanoušků.

Nedávno Jean uvedl, že při rozhodování o tom, zda se má ucházet o úřad prezidenta, mají stejné důležité slovo také jeho manželka a dcera. Stát se hlavou ostrovního státu bude totiž pro rodinu "oběť".

Sedmatřicetiletý Jean se narodil nedaleko haitské metropole Port-au-Prince, ale vyrostl v New Yorku, kam odešel ve svých devíti letech. Založil skupinu Fugees (například hit "Killing me softly"). Mnozí Haiťané na něj pohlížejí jako na postavu, která jim přináší naději a inspiraci. Jeho domácí konkurenty v boji o prezidentský úřad Jeanova kandidatura znepokojuje - bojí se jeho popularity a peněz.

ČTĚTE TAKÉ: Haiti aneb mezinárodní solidarita má své hranice
                        Haiti točí v uprchlických táborech komediální seriál

Jean se svými fanoušky na Haiti.Celebrity, které kandidují na nějaký veřejný úřad, se obvykle setkávají s větší či menší mírou skepse voličů. Ovšem pokus hiphopového zpěváka Jeana s sebou nese určitý příslib pro tuto zemětřesením těžce poničenou zemi, napsal list The Boston Globe.

Od Ronalda Reagana až po Arnolda Schwarzeneggera zná americký showbyznys osobnosti, které nastoupily na nejvyšší příčky politické profese. A především Reaganovi se podařilo ukázat podobnost mezi dovednostmi herce a politika.

Ovšem není to jen otázka předvedení se. Pokud bude zvolen, pak Jean bude moci použít svou slávu, aby udržel pozornost světa upřenou k osudu těch, kteří od lednového ničivého zemětřesení stále žijí ve stanech.

Už nyní, když od roku 2007 působí jako haitský velvyslanec na volné noze, byl schopný spojit v jeden celek hrdost na haitský původ a kulturu, a zároveň získávat peníze na pomoc obětem zemětřesení a obnovu země.

Chudý Haiťan si splnil americký sen

Jeanův životní příběh má téměř mýtotvorný potenciál. Haiti opustil ve věku devíti let. Vyrostl v Brooklynu jako součást komunity haitských emigrantů v USA čítající 800 tisíc lidí. Proslavil se a zbohatl, ale nikdy nezapomněl na své kořeny a nevzdal se haitského občanství.

Příznivci bývalého haitského prezidenta Jean-Bertranda Aristida.Více než polovina z devíti milionů obyvatel Haiti je mladší než 25 let a Jeanova popularita mezi mladými lidmi z něj může prakticky přes noc udělat jednoho z hlavních kandidátů listopadových voleb.

A to přesto, že pole soutěžících je nabité a volební rada, jež by měla dohlížet na hlasování, je všeobecně považována za loajální vůči straně odstupujícího prezidenta Reného Prévala, který sám už znovu kandidovat nemůže.

Haiti má za sebou navíc historii posetou zfalšovanými volbami, odstavenými vítězi i násilnými státními převraty.

Ať už skončí se štítem nebo na štítě, Jeanova kandidatura by měla být posuzována z hlediska výhod, jaké přinese zhruba půldruhému milionu Haiťanů, kteří po lednovém zemětřesení skončili hladoví a bez střechy nad hlavou. Jean ukázal, že chápe obrovský rozsah jejich nouze. Pokud jeho obrat k politice může pomoci tuto bídu zmírnit, pak by to bylo dobré využití jeho hvězdného lesku.


Foto:
ČTK/AP a www.profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ