V Brazílii bylo v roce 2015 zavražděno 59 080 lidí, tedy 162 osob denně. Většinu obětí tvořili černoši. Vyplývá to ze zveřejněného Atlasu násilí pro rok 2017, který publikoval brazilský Institut pro aplikovaný ekonomický výzkum (IPEA).
"Je to jako kdyby každý den havaroval Boeing 737," řekla ředitelka brazilského fóra pro bezpečnost veřejnosti Samira Buenová, která se na zprávě podílela.
Počet vražd v roce 2015 v Brazílii vystoupal k 29,8 na 100 tisíc obyvatel. Více než 10 vražd na 100 tisíc obyvatel přitom OSN považuje za velmi varovné.
"Je nepřípustné, že se počet vražd v Brazílii drží okolo 60 tisíc za rok, přičemž většinu obětí tvoří mladiství, černoši a méně vzdělaní lidé," řekl výzkumný pracovník IPEA Daniel Cerqueira s tím, že je nutná efektivnější politika k potírání kriminality.
Více než 318 tisíc osob ve věku 15 až 29 let se v letech 2005 až 2015 stalo obětí vražd. Až 71 procent zavražděných byli černoši. Zatímco počet vražd černochů se v letech 2005 až 2015 zvýšil o 18,2 procenta, u zbytku populace byl zaznamenán pokles o 12,2 procenta.
V Evropě je podle Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) 21 procent vražd spácháno střelnou zbraní, v případě Brazílie je to 71,9 procenta.