Kolumbie hlásí smrt legendárního vůdce povstalců FARC
25.05.2008 11:59 Aktualizováno 25.05. 12:29
Rýsuje se v Kolumbii nová éra? Proslulý velitel Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), největší a nejstarší gerily v zemi, je podle oznámení vlády v Bogotě mrtev. Manuel Marulanda stál v čele lidové armády FARC celých padesát let. Jeho následovníci jsou podle kolumbijského tisku ochotni propustit zadržovaná rukojmí.
Je mezi nimi i bývalá prezidentská kandidátka Ingrid Betancourtová, která je podle dostupných zpráv už měsíce vážně nemocná. Mnoho lidí vězní FARC dlouhou řadu let.
V kolumbijských médiích se o smrti Marulandy spekuluje už nějakou dobu, ale teprve dnes tyto informace potvrdila samotná vláda.
Podle ministra obrany Juana Manuela Santony je Marulanda, povstalecká legenda, mrtev už dva měsíce. Příčinu smrti nesdělil. Z generálního štábu se však proslýchá, že Marulanda podlehl srdečnímu infarktu.
Zemřel 26. května v 18.30, uvedl ministr obrany. Vláda se to prý dozvěděla od zdroje, který se ještě „nikdy nemýlil", dodal. Do čela FARC má nyní usednout ideologický vůdce hnutí Alfonso Cano.
„Marulanda je nejspíše v pekle," uvedl ministr obrany.
Šéf rebelů Marulanda byl znám pod svým bojovým jménem Tirofijo (v překladu „jistá rána" či „jistá trefa") a téměř nikdy se neobjevoval na veřejnosti. FARC založil v padesátých letech minulého století a od té doby byl už asi sedmnáctkrát prohlášen za mrtvého.
Vůdce FARC měl podle svého otce občanské jméno Pedro Antonio Marín a narodil se 12. května 1928. Sám Tirofijo ovšem uváděl, že na svět přišel nejspíše roku 1930.
V současné době zadržuje FARC jako rukojmí odhadem sedm set až tisíc lidí, mezi nimiž jsou asi čtyři desítky takzvaně prominentních vězňů, včetně Ingrid Betancourtové.
Díky zprostředkování venezuelského prezidenta Huga Cháveze gerila začátkem letošního roku několik vězňů propustila. V USA, EU a Kolumbii je FARC na seznamu teroristických organizací.
Kolumbijský prezident Alvaro Uribe prohlásil, že vládě se telefonicky ozvalo několik povstaleckých vůdců, kteří vyjádřili ochotu složit zbraně a Betancourtovou propustit.
FARC má aktuálně ve zbrani zhruba 17 tisíc mužů a žen. Povstalci získávají finance vedle výkupného také z obchodu s drogami. FARC je v oblasti mocné hnutí. Kolumbijská vláda s ním bojuje už víc než čtyřicet let.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.