Nejednota
Kubánští komunisté se smiřují s USA, disent nemá jasno
28.01.2015 17:40
Zatímco vládní představitelé Kuby a USA spolu vyjednávají o obnovení spolupráce na diplomatickém a obchodním poli, osobnosti kubánského disentu zůstávají rozdělené.
Rozpolcenost opozice se ukázala při páteční návštěvě Roberty Jacobsonové, poradkyní amerického ministra zahraničí, jež mělo být pokračováním dialogu mezi vládou USA a Kuby, započatém loni v prosinci. Jacobsonová se během návštěvy rozhodla sejít i s lídry z řad kubánského disentu.
Podle španělského deníku El País si ale část lídrů z opozice už v předvečer schůzky stěžovala, že na setkání nebyli v dostatečném počtu pozváni kritici rozvolňování vztahů mezi oběma zeměmi. Antonio Rodiles, předák skupiny Estado de Sats, si podle španělského deníku kladl jako podmínku pro pokračování dalšího mezivládního jednání důraz na dodržování lidských práv na Kubě. Berta Solerová, vedoucí opoziční skupiny Dámy v bílém, jež sdružuje manželky, sestry a matky politických vězňů, se rozhodla setkání zcela bojkotovat. Svou neúčastí chtěla vyjádřit nespokojenost nad tím, že USA podle jejího názoru nenaslouchá v dostatečné míře kritickým hlasům z opozice.
Řada prominentních disidentů ale vyzývá k zmírnění vyhraněných postojů. Opoziční novinář Reinaldo Escobar uvedl na serveru 14medio (na Kubě je zablokován), že všichni zúčastnění by měli "upravit svou strategii", jinak zůstanou stranou vyjednávacího procesu a nebudou schopní ze svých požadavků prosadit vůbec nic.
Polarita kubánské opozice je pravděpodobně její největší slabinou. Je daná i geografií - cestování mezi jednotlivými provinciemi je obtížné kvůli špatné infrastruktuře a vysoké ceně dopravy. Utajená komunikace na Kubě je možná pouze se satelitním telefonem.
Krom Havany jsou silné opoziční skupiny také v západním města Pinar del Rio, ve městě Santa Clara ve středu ostrova nebo také v Guantánamu na východě. Odlišnosti souvisí i s generační výměnou. Mladší ročníky se orientují na nová média a jsou ochotnější k dialogu. Rivalitu mezi skupinami živí odlišnosti politické i rozdílný přístup k penězům od zahraničních neziskových organizací.
Dosud nejúspěšnějším pokusem rozhádanou opozici sjednotit učinil disident Oswaldo Payá. Jeho Projekt Varela, výzvu k vypsání celonárodního referenda (inspirovanou Chartou 77), podepsalo 11 tisíc lidí. Payás v roce 2012 zemřel za dosud neobjasněných okolností při autonehodě, v doprovodu aktivisty ze Švédska a ze Španělska.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.