Louisiana vyhlásila kvůli <span>ropné skvrně</span> výjimečný stav

Zahraničí
29. 4. 2010 21:19
Ropa uniká v mnohem větším rozsahu, než se původně očekávalo.
Ropa uniká v mnohem větším rozsahu, než se původně očekávalo.

Ropa uniká v mnohem větším rozsahu, než se původně očekávalo.Kvůli stále unikající ropě v místě potopené ropné plošiny v Mexickém zálivu byl v Louisianě vyhlášen výjimečný stav. Do moře teče 800 tisíc litrů ropy denně. Předpokládá se, že skrvna zasáhne americké pobřeží v noci ze čtvrtka na pátek středoevropského času.

Za viníka označil prezident Barack Obama britskou společnost BP. Tu vyzval k uhrazení všech nákladů. "BP je zodpovědná za placení nákladů při řešení této situace," řekl.

K TÉMATU: Ropná skvrna může zasáhnout pobřeží USA už dnes
                   Američené zkušebně zapálili ropnou skvrnu

Američtí zákonodárci také vyzvali šéfy BP, aby o neštěstí vypovídali před Kongresem.
Americké ministerstvo obrany jedná s pobřežní stráží a s BP o zapojení armády. Zatím padly návrhy na to, že by vojenské lodě v Mexickém zálivu poskytovaly palivo plavidlům pobřežní stráže, která se pomocí norných stěn snaží dostat ropu pod kontrolu. Vojenská letadla by také mohla pomoci mapovat ze vzduchu přesný rozsah a pohyb skvrny.

Američané zkoušejí ropu zastavit pomocí norných stěn.Vládní agentury spolu s britskou firmou BP, která plošinu provozovala, už zajistily norné stěny, které by bylo možné natáhnout podél 48 kilometrů nejvíce ohroženého pobřeží. BP také najala a vyslala k ústí Mississippi odborníky na záchranu ptáků z oblastí ohrožených ropou, napsal deník The Washington Post.

Ropa uniká v hloubce 1500 metrů a odborníkům se stále nedaří problém odstranit. Americká pobřežní stráž část skvrnu, ve snaze ji odstranit, zapálila. Momentálně se čeká na výsledky testů, aby se rozhodlo, zda v této praxi pokračovat.

Plavidla pobřežní stráže při podobných kontrolovaných požárech mají oddělovat několik částí ropy nehořlavými nornými stěnami a odtáhnout je na moře mimo hlavní skvrnu. Zde by měla ropu pomocí rozbušek podpalovat a nechat ji shořet. Americké úřady připouštějí, že hořící ropa rovněž působí ekologické škody. Ty jsou ale prý nesrovnatelně menší ve srovnání s dopady, jaké by mělo rozlití ropy na pobřeží. Tam by vazká kapalina kromě jiného pokryla různé živočichy, kteří by neměli šanci přežít.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ