Mexický starosta chce pronásledovat drogové bossy pomocí soukromé armády. U ostatních politiků vzbuzuje myšlenka nasazení takzvaných čisticích jednotek v boji se zločinem rozhořčení, ale obyvatelé Mexika oslavují Mauricia Fernandeze Grazu téměř jako hrdinu.
Nový starosta města Monterrey doslova šokoval přítomné během svého slavnostního uvedení do úřadu slovy, že ve svém městě nebude tolerovat drogovou mafii a bandy unášející lidi. Použije k tomu prý i prostředky, které mu v jeho postavení zákon neumožňuje. Graza dodal, že existují jemu podřízené čisticí jednotky, které zločincům dají jasně najevo, že nemají v Monterrey co pohledávat.
Jako příklad uvedl jména čtyř zavražděných kriminálníků, o nichž se právě dozvěděl. Podivné na celé věci bylo, že jmenoval i obávaného drogového bosse Hectora „El Negro" Salandu, jehož mrtvolu ovšem policie objevili v dodávce na okraji města až několik hodin po starostově vystoupení.
ČTĚTE TAKÉ: Mexiko vyhodilo 700 strážců severní hranice. Pašovali
Města na mexicko-americké hranici rozdělilo násilí
Přirozeně se okamžitě objevily úvahy, že za El Negrovou smrtí nestojí nikdo jiný než sám starosta. Ten navíc nedokázal uspokojivě vysvětlit, jak se o zavraždění mafiána dozvěděl.
I když mu zatím nikdo nedokázal, že má něco se smrtí El Negra společného, stal se rázem jedním z nejspornějších politiků Mexika.
Ministr vnitra Fernando Gomez Mont na adresu starosty řekl, že není přijatelné bojovat se zločinem pomocí zločinců.
Mnoho občanů má ale opačný názor. Na internetu je Graza oslavován jako hrdina a spasitel.
Moc drogových kartelů a jejich brutální praktiky sužují a děsí mnoho Mexičanů. Mexiko je tranzitní zemí drog směřujících do Spojených států, hlavně kokainu. Podle nových studií přichází asi 90 procent kokainu prodaného v USA přes Mexiko. Přepadení, střelba, únosy a boje drogových band s mexickou armádou jsou v zemi téměř na denním pořádku. Loni v této souvislosti zemřelo v Mexiku nejméně 6200 lidí. Letos se počítá se zhruba stejným množstvím obětí, mezi nimiž jsou i děti. Proti zločinu je v Mexiku nasazeno zhruba 45 tisíc vojáků.
Někde se lidé snaží brát spravedlnost do vlastních rukou. Nedávno zaútočil podle mexického tisku dav lidí na menší vězení ve vesnici nedaleko hlavního města a vyvedl z něho čtyři únosce. Zločince přivázali ke kůlům, polili benzinem a chtěli je zapálit. Kriminálníky v poslední chvíli zachránila policie.
Foto: Profimedia