Dramatické jednání
Mezinárodní skupina: Je třeba udržet příměří v Sýrii, není mrtvé
20.09.2016 18:44
Syrské příměří není mrtvé. Po skončení jednání členů Podpůrné skupiny pro Sýrii (ISSG) to v New Yorku řekl americký ministr zahraničí John Kerry. Schůzce, jíž se zúčastnili zástupci 23 států a nadnárodních organizací, předsedalo Rusko a USA. ISSG se má tento týden znovu v New Yorku sejít.
Účastníci se podle amerického ministerstva zahraničí shodli, že je nezbytné zachovat příměří bez ohledu na obnovené boje. Jsou také zajedno v tom, že v některých oblastech Sýrie je velmi těžké oddělit umírněnou opozici od teroristické skupiny Fronta dobytí Sýrie napojené na al-Kajdu. Právě to byla jedna z podmínek dohody o příměří, kterou uzavřely Rusko a USA a která začala platit 12. září.
"Bylo to dost dramatické jednání, vládla napjatá atmosféra. Na otázku, zda je ještě šance (udržet příměří), teď nejsem schopen odpovědět, ale musíme pro jeho udržení učinit vše," sdělil k jednání šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault. Ministr také kritizoval, že USA a Rusko jednají separátně a ostatní o obsahu neinformují. Kerry se sešel se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem před schůzkou ISSG a diskutovali spolu asi hodinu.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson se naopak domnívá, že vůdčí role Kerryho a Lavrova v diplomacii o Sýrii je jediná možnost, kterou má svět k dispozici, a je ji třeba udržet v chodu.
ISSG zahrnuje spojence obou stran konfliktu, takže u jednoho stolu sedí jak zástupce Íránu, který patří stejně jako Rusko ke spojencům Damašku, tak Saúdské Arábie, která financuje a pomáhá vyzbrojovat skupiny bojující proti syrskému režimu. Právě z toho důvodu členové ISSG na svých minulých schůzkách nedokázali zaujmout jasný postoj k setrvání syrského prezidenta Bašára Asada u moci. Syrská opozice trvá na jeho odstoupení, Rusko a Írán prosazují jeho setrvání a chtějí, aby se o Asadově osudu rozhodlo v řádných volbách.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.