Recenze výroční řeči 44. prezidenta Spojených států o stavu Unie. Barack Obama tu sliboval, tu varoval a chvílemi vystupoval jako reformní trvďák.
Bylo cítit, že za několik měsíců mají demokraté na krku veledůležité volby. Nadšení ze slibů, jimiž Barack Obama dobyl Bílý dům, vyvanulo. V listopadu Američané zvolí novou dolní komoru Kongresu, třetinu senátorů a řadu guvernérů. Úspěšnost úřadujícího prezidenta je přitom klíčová.
Demokratům se dosavadní "slibotechna" zadrhla. Hádají se, jak dál, někdy se Obama dostává téměř ze hry. O tom v polovině své déle než hodinové řeči prezident hovořil s velkým důrazem. "Každý den jsou ve Washingtonu volby, to Američany frustruje," řekl Obama. Mluvil o obřím karuselu lobbistů, jemuž minulý pátek vyšel vstříc dokonce Nejvyšší soud, když zrušil zákaz financování politických kampaní firmami, podnikatelskými korporacemi a odboráři.
"Nemyslím, že by americké volby měly být financovány těmi, kteří mají v Americe zájmy nejmocnější, nebo ještě hůře, zahraničními skupinami," varoval Obama a vyzval demokraty i republikány v Kongresu, aby to napravili.
Úspěšný asi nebude, poněvadž lobbisté disponují takovými prostředky, že uzpůsobují Ameriku k přání svých klientů. Ostatně bývalý vůdce demokratů v senátu Tom Daschle z Jižní Dakoty to bez čachrů také neumí a zastupuje ve Washingtonu jednu významnou lobbistickou firmu.
Původně s ním Obama počítal na místo ministra zdravotnictví, klíčové pro jeho reformní politiku. Když se ukázalo, že Daschle měl vážné daňové problémy, z ministrování sešlo. V podobné situaci je mnoho demokratických politiků a sotva si s republikány podřežou pod sebou větev...
Nejdůležitější jsou pracovní místa
Podobně to vypadá s dalšími body Obamovy první epištoly národu. Přidal trochu lítosti nad nesplněnými slovy ("dělal jsem kampaň se slibem změny, změny, v níž můžeme věřit").
Avšak teď prý, jak pravil, už vážně, teď začneme nanovo. A volební rok 2010 otevřel další kolekcí velkých slibů. Dvě třetiny bilanční řeči v Kongresu věnoval domácí ekonomice. Ujistil sice, že nadále bude usilovat o završení reformy zdravotního pojištění, ale číslo jedna v demokratickém programu budou letos pracovní místa.
Prvotní starostí je malý Američan, zaměstnanec nebo provozovatel malých či středně velkých firem. Na jejich podporu a získání sympatií v podzimních volbách mají přijít miliardy, které státní rozpočet poskytl krachujícím bankám. Jejich manažerům Obama vzkázal: "Je čas je vrátit!"
Když mluvil o bankách v manhattanské Hradební ulici, podařilo se mu rozesmát i republikány, když řekl: "Všichni jsme nenáviděli zachraňování bank penězi ze státního rozpočtu. Nenáviděl jsem to, nenáviděl. Vy také. Bylo to populární jako návštěva zubaře."
PSALI JSME: Budou nová pracovní místa, slíbil Obama Unii
Poprvé se ve výročním projevu amerického prezidenta objevilo srovnání se zahraničím, z něhož Amerika nevychází dobře. Obama potvrdil, že nadále bude podporovat nová pracovní místa v průmyslu "čistých energií". Za vzor dal výslovně Čínu, Německo a Indii, které údajně dávají více na školství a vědu, přestavují infrastrukturu: "Nechci přijmout, aby Spojené státy byly dvojkou."
Zabili jsme hodně kajdistů
V řeči domácích miliard zapadla pasáž o bilanci zahraniční politiky. Ani slovo o nejbližším okolí, o latinských zemích, o evropských spojencích (natož o Evropě východní a její obavě z přílišného přítelíčkování s Rusy).
Zato se Barack Obama, nositel Nobelovy ceny míru, pochlubil, že za jeho první rok vlády bylo zajato nebo odstřeleno více kajdistů a jejich spojenců než roku 2008, tedy v posledním roce Martova služebníka George Bushe. A do Afghánistánu poslal další vojáky ("jsem si jist, že uspějeme")...
Obama neměl pro Američany jen laskavých a sebepochvalných slov. Jednu chvíli z něho byl reformista-tvrďák. Nejenom pracovní místa, ale také šetřit se bude, a šetřit a ještě šetřit. Pro zbytek svého úřadu zmrazí prý výdajovou stránku federálního rozpočtu (ovšem kromě posvátného zdravotního pojištění). Je ovšem poctivé připomenout, že od Bushe převzal zemi ve finanční a zčásti hospodářské krizi a dluh federálního rozpočtu byl vyšší než bilion dolarů.
Zdá se, že z Obamova alba slibů nejlépe vyšli homosexuálové. Ve volební roce se o jejich práva bude brát a prezident si přeje, aby do armády mohli i ti, kteří se k homosexualitě hlásí otevřeně; dosud totiž platí Clintonova úprava z roku 1993, že o svých sklonech nemusí uchazeč hovořit ("don't ask - don't tell").
Za republikány demokratickému prezidentovi odpověděl nový guvernér Virginie Robert McDonnell. Nijak útočně, ale pichlavě. Také jeho hlavní starostí je nezaměstnanost (jeden z deseti je bez práce), avšak na adresu školství řekl, že by se "nemělo řídit podle směrovacího čísla školáka, ale podle jeho schopností a pracovitosti".
Sdělil Kongresu slova svého otce: "Synu, abys dostal dobrou práci, potřebuješ dobré vzdělání. To dnes platí dvojnásobně." Slova směřovala na prezidenta a jeho choť, jejichž školská léta byla ve znamení afirmativní akce, tedy výhod pozitivní diskriminace a onoho směrovacího čísla.
Foto: ČTK/AP