Po <span>„pyžamovém převratu“</span> Honduras odmítá návrat Zelayi

Zahraničí
4. 7. 2009 10:30
Prozatímní prezident Micheletti vyobrazen jako fašoun a pučista.
Prozatímní prezident Micheletti vyobrazen jako fašoun a pučista.

Zatím bezvýsledná mise generálního tajemníka OAS v Hondurasu.Nehodlají ustoupit tlaku. Prozatímní honduraská vláda neuposlechla výzvy Organizace amerických států (OAS) a neumožnila svrženému prezidentovi Manuelu Zelayovi návrat do vlasti i do funkce. Honduraský nejvyšší soud odmítl ultimátum OAS.

Honduras také po jednání se zástupcem generálního tajemníka OAS Josém Miguelem Insulzou vlivnou diplomatickou panamerickou organizaci opustil. Média soudí, že neústupnost Hondurasu prohloubí nejhorší vnitropolitickou krizi ve střední Americe za posledních 20 let.

Zástupce OAS Insulza jednal s politiky, soudci i s duchovenstvem, marně je ale přesvědčoval, aby kontroverzního politika znovu dosadili do funkce. A sice do této neděle.  Nejvyšší honduraský soud naopak potvrdil, že Zelaya bude zatčen, vrátí-li se do země, z níž byl vypovězen, a jeho svržení označil za nezvratné.

ČTĚTE TAKÉ: Honduras: vojáci zatkli levicového prezidenta Zelayu
                        Svržený prezident Honudrasu se chce vrátit do země
                       
Pusť telefon, nebo budeme střílet, řvali vojáci

Prozatímní prezident Micheletti vyobrazen jako fašoun a pučista."Je to vojenský puč v regionu, v němž jsme mysleli, že už puče neexistují," prohlásil Insulza po jednáních na tiskové konferenci. "Je jasné porušení ústavního pořádku a ti, kdo to udělali, nemají v tuto chvíli v úmyslu situaci změnit," dodal.

Prozatímní vláda pojem "puč" odmítá a mluví o ústavním nástupnictví. Nedlouho po jednáních také vypověděla chartu OAS a z organizace vystoupila "s okamžitým účinkem".

Zelaya se do sedmimilionové země vrátí možná v neděli, kolem jeho možného příjezdu ale panuje nejistota. Doprovázet by jej měla argentinská prezidentka Cristina Fernándezová na znamení podpory.

Ve své zemi je ale svržený prezident kontroverzní postavou. Nejen jeho političtí protivníci, ale většina obyvatel mu má za zlé, že zemi zapojil do tábora levicových režimů Latinské Ameriky a zaváděl autoritativní režim, který mohl přerůst v diktaturu.

Zásahy proti příznivcům svrženého Zelayi -jsou ale doma v menšině.V uplynulých dnech se v Tegucigalpě konaly demonstrace nejen přívrženců Zelayi, ale i nového prozatímního prezidenta Roberta Michelettiho. Také dnes se tisíce lidí sešly na demonstraci proti svrženému prezidentovi před palácem hlavy státu.

Zelayu, který byl u moci od roku 2006, sesadila téměř před týdnem honduraská armáda v den, kdy si chtěl referendem zajistit setrvání v úřadu i po vypršení mandátu v roce 2010.

Vojáci prezidenta zadrželi časně ráno, když byl ještě v posteli, proto se jejich akci začalo říkat i "pyžamový puč".

Lidové hlasování na citované téma nejvyšší soud označil za nelegální. Parlament obratem do čela země zvolil svého dosavadního předsedu Michelettiho, který má zemi vést do parlamentních a prezidentských voleb 29. listopadu.

Spojené státy převrat odsoudily a příští týden mají rozhodnout o případném přerušení hospodářské pomoci Hondurasu, který patří mezi nejchudší americké země.

Foto: ČZK/AP a Reuters  

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ